aplikacjeWiadomości promowane

Lustereczko powiedz przecie, kto jest największą alkoholiczką na świecie

Aplikacja Drinking Mirror powstała z inicjatywy szkockiego rządu. Szkoccy politycy doszli bowiem do wniosku, że kobiety piją za dużo, w związku z czym postanowili je trochę postraszyć i pokazać jak będą wyglądały za dziesięć lat, jeśli nie przestaną pić.

Po uruchomieniu, Drinking Mirror prosi użytkowniczkę o zrobienie zdjęcia twarzy i podanie informacji na temat średniej ilości alkoholu spożywanego co tydzień. Na podstawie otrzymanych informacji aplikacja zmienia zdjęcie w taki sposób, by przedstawić prawdopodobny wygląd za dziesięć lat. Jeśli użytkowniczka spożywa tygodniowo relatywnie małe ilości alkoholu, zdjęcie nie zostanie zmienione w znaczący sposób. Ot, zapadnięte oczy i pogrubione policzki. Ale jeśli deklarowana ilość spożywanego alkoholu mieścić się będzie w górnych granicach tego co przewidzieli autorzy aplikacji można spodziewać się prawdziwego koszmaru.

Szkockim pomysłodawcom aplikacji, którzy prowadzą aktualnie kampanię „Drop the Glass Size” najprawdopodobniej przyświecały szlachetne intencje. Ale gdybym był Szkotem, czułbym się lekko dyskryminowany. Może też chciałbym zobaczyć jak wyglądać będę po dziesięciu latach codziennego spożywania alkoholu?

Teoretycznie nic nie powstrzymuje mężczyzn przed skorzystaniem z aplikacji ale została ona przygotowana jedynie z myślą o kobietach. Mężczyźni nie mogą liczyć na podobną troskę ze strony szkockiego rządu. Szkockie władze odpierają te zarzuty pokazując dane, które wskazują na to, że 38% szkockich kobiet pije za dużo a w ciągu ostatnich dwudziestu lat ilość przypadków marskości wątroby wśród kobiet potroiła się.

Możliwe. Nie zmienia to faktu, że szkocki rząd założył, że najskuteczniejszą strategią na przekonanie kobiet by piły mniej, jest zagranie na stereotypach związanych z wyglądem. Dodatkowo zapomniał o alkoholikach mężczyznach.

Tymczasem sama aplikacja, o której już robi się z tych powodów głośno, w ciągu dwóch dni obecności w Google Play została oceniona dokładnie 7 razy.

podobne treści