film

Ludzkość wyłączona, pozostaje przetrwanie


The year is 2027. It is a time of great innovation…” Zaraz, zaraz. Nie chodzi tu przecież o Deus Ex: Bunt Ludzkości. Za to o coś bardzo podobnego i mogącego przypaść do gustu fanom tej gry.

Cofnijmy się o osiem lat, kiedy to dzieje się internetowy serial H+. Nazwa serii to skrót od Human+, symbolu ruchu transhumanistycznego, którego założeniem jest, że człowiek, przy pomocy technologii, może przekroczyć granice biologicznych limitów. To od człowieka zależy, jak będzie dalej ewoluować. W roku 2019 około jedna trzecia ludzkości jest wyposażona w implant H+, za pośrednictwem którego umysł użytkownika zostaje podłączony na stałe do internetu. Implant ten stworzony został przez irlandzką firmę biotechnologiczną, Hplus Nano Teoranta, mającą na celu poprawienie stanu jakości sektora medycznego przy użyciu technologii. Historia rozpoczyna się w dzień, w którym ktoś zawirusował system H+, zabijając tym samym miliony ludzi podłączonych w ten sposób do sieci.

Porównanie do Deus Ex jest jak najbardziej na miejscu, gdyż podobnie jak przygody Adama Jensena, serial nie jest tylko przedstawieniem wyimaginowanej sytuacji, która ma miejsce w niedalekiej przyszłości, lecz również zadaje pytanie, czy technologia nie sprowadzi na ludzkość zagłady. W H+ nie chodzi tylko o pokazanie możliwości, jakie mogą pojawiać się w nadchodzących dekadach, ale również o różne podejścia do ingerowania w znaczący sposób w organizm człowieka. Już na początku widzowie dowiadują się, że jak wielu jest zwolenników nowej technologii, tak wielu jest jej przeciwników, a sam twórca wszczepu nie wspiera jej już i jest zaginiony od tygodni.

H+ to seria na YouTube, którą opiekuje się Warner Brothers, a producentem jest Bryan Singer, reżyser i producent X-Men oraz Podejrzanych. Występują w nim, obok nieznanych aktorów, Alexis Denisof (Buffy, postrach Wampirów i spin-off tego serialu, Anioł Ciemności), Hannah Simone (Jess i Chłopaki) oraz Hannah Herzsprung (Lektor). Od premiery serii 8 sierpnia 2012 powstał jeden sezon, składający się z 48 odcinków (od 4 do 8 minut), którego finał miał miejsce 16 stycznia tego roku. Serial otrzymał dwie nagrody IAWTV (Międzynarodowa Akademia Telewizji Internetowej): Najlepsze efekty specjalne oraz najlepsze zdjęcia. Drugi sezon jest w produkcji.

Kanał H+: The Digital Series na YouTube

Oficjalna strona serii

podobne treści