news

Ludzkość szykuje się na kolejne starcie z AlphaGo?

Kiedy Lee Sedol, koreański arcymistrz Go przegrał swój słynny mecz ze sztuczną inteligencją, niektórzy mogli dojść do wniosku, że los ludzkości jest już przesądzony. Ale nie jest to prawda. Zwłaszcza, że może się okazać, że już niebawem kolejny arcymistrz stanie w szranki z maszyną.

Jeszcze podczas meczu pomiędzy koreańskim arcymistrzem a sztuczną inteligencją zbudowaną przez należącą do Google firmę DeepMind, Ke Jie, osiemnastoletni arcymistrz z Chin stwierdził, że mógłby pokonać maszynę. Może się okazać, że już niebawem będzie miał szansę – podczas chińskich mistrzostw Go rzecznik chińskiego stowarzyszenia tej gry ujawnił, że jego federacja jest w kontakcie z zespołem AlphaGo i stara się jeszcze w tym roku zorganizować mecz pomiędzy Ke Jie a sztuczną inteligencją.

Ke Jie obecnie zajmuje najwyższą pozycję w światowych rankingach graczy w Go. Tymczasem starszy od niego o piętnaście lat Lee Sedol jest graczem dużo bardziej doświadczonym, co nie przeszkadzało Chińczykowi pokonać go w tym roku. Czy Ke Jie będzie mógł pokonać także sztuczną inteligencję, której nie podołał jego starszy kolega?

Trudno powiedzieć. Wiadomo natomiast, że współzałożyciel DeepMind Demis Hassabis stwierdził, że nie może na razie niczego potwierdzić, ale kiedy już zespół AlphaGo zdecyduje, jaki będzie kolejny projekt w którym weźmie udział ich dzieło, na pewno pochwali się tym w oficjalnym oświadczeniu.

Zdjęcie: Flickr/Chad Miller

podobne treści