biznes

Lotos wybuduje sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych

Elektrycznych samochodów produkowanych jest coraz więcej, a, sądząc po planach największych firm motoryzacyjnych, trendu tego nie da się już powstrzymać. Niestety w Polsce ich właściciele spotykają się ze sporym problemem, jakim jest brak stacji ładowania. Na przeciw wychodzi jednak grupa Lotos.

Polski koncern paliwowy zapowiedział, że uruchomi 12 nowych stacji ładowania samochodów elektrycznych, które mają zostać rozmieszczone na trasie z Warszawy do Trójmiasta. 2 punkty ładowania powstaną w stolicy, 4 w Trójmieście, a 6 kolejnych na autostradach A1 i A2 łączących Warszawę z wybrzeżem.

Na autostradach stacje mają powstać w odległościach nie większych niż 150 kilometrów od siebie, a punkty ładowania będą wyposażone w uniwersalne ładowarki obsługujące najpopularniejsze standardy: CHAdeMO, CCS i Type 2. Dodatkowo do dyspozycji kierowców zostanie również oddana specjalna aplikacja na smartphone’y, w której będzie można zaplanować trasę przejazdu obejmującą postój na ładowanie, sprawdzić ile czasu ono zajmie oraz ile będzie kosztowało.

Wymienione wyżej stacje to tylko pierwsza faza inwestycji. Lotos planuje docelowo postawić 50 nowych punktów w całym kraju. Projekt ten wyceniany jest na około miliona euro, z czego 40 procent sfinansowane ma zostać z funduszy unijnych. Najbliższe kilka miesięcy to uzgadniania i podpisywanie umów na udzielenie dotacji, budowa punktów mogłaby ruszyć w przyszłym roku.

Ilustracje: Lotos

podobne treści