news

Londyńczycy już mają superkosze na śmieci z wi-fi i ekranami LCD

Dostępność koszy na śmieci i toalet publicznych to dla miasta
organizującego imprezy sportowe ważny sprawdzian. Władze Londynu,
organizatora tegorocznych Igrzysk Olimpijskich, postanowiły pójść na
całość. Na ulicach metropolii pojawiły się kosmiczne kosze.

Pojemniki na śmieci wyprodukowane przez firmę Renew właściwie byłoby opisać jako minicentra multimedialne. Mają po dwa wyświetlacze LCD i udostępniają bezprzewodowy sygnał internetowy. Na ekranach pojawią się wiadomości, notowania giełdowe, prognoza pogody, itp.

Kosze mają standardową pojemność, pasującą do wyposażenia brytyjskich śmieciarek. Dodatkową zaletą pojemników jest odporność na eksplozje, więc sprawdzą się podczas imprez masowych.

25 koszy już ustawiono na ulicach londyńskiego City, ale do rozpoczęcia Igrzysk ma się ich pojawić jeszcze 75.

Cena jednego „kosza” wynosi 30 tysięcy funtów, ale koszt ma się zwrócić dzięki przychodom z reklam, które dotrą do pół miliona dojeżdżających codziennie do pracy w słynnej dzielnicy finansowej. Ekrany wyświetlają treści codziennie od 6.00 do 23.59. W razie klęski żywiołowej mogą podawać przydatne komunikaty.

Przedstawiciele Renew tłumaczą, że nad technologią pracowali od 5 lat i bardzo się cieszą, że kosze wreszcie znalazły się na ulicach.

Następne miasta, które zgłosiły się po takie zbiorniki, to Nowy Jork, Tokio i Singapur. Kosze znajdą się w dzielnicach finansowych i w metrze. [Daily Mail, Neatorama]

podobne treści

  • debek52

    ciekawe kiedy w Polsce !?
    ale chyba nie zdążymy do końca świata

  • piotr.pot

    A prawym i ‚opróżnij kosz’ działa?