news

Łódź co prawda tylko w połowie podwodna, ale za to żółta

MSV Explorer należałoby raczej zaklasyfikować jako kapsułę widokową niż prawdziwą żółtą łódź podwodną. Po części unosi się na powierzchni wody, po części przebywa pod powierzchnią.

Dzieło brytyjskiego wynalazcy Chrisa Garnera z firmy GRP Laminates składa się z zanurzonej platformy widokowej MSV Explorer z akrylową szybą oraz 13-metrowego katamaranu SP02, który wynosi kapsułę na wyznaczone miejsce i sprowadza ją z powrotem na brzeg. Kapsuła ma własny napęd wystarczający na 7,5 godziny podmorskiej żeglugi.

Miejsce w kabinie jest ograniczone, ale na katamaranie mieści się 12 osób plus załoga, zatem zwiedzający mogą się wymieniać i wypoczywać na powierzchni. Prawdziwa zabawa jest jednak pod wodą. MSV Explorer obraca się dookoła i łatwo poddaje poleceniom sterującego. Może być też zdalnie sterowana z katamaranu.

Twórcy łodzi chcieli dostarczyć wrażeń porównywalnych z nurkowaniem bez konieczności przywdziewania stroju i sprzętu do nurkowania. Kogo będzie na to stać? Na razie ani słowa o cenie. [CharterWorld, BornRich]

podobne treści