samochodywynalazki

Lockheed Martin pracuje nad konwojami, które same dojadą do celu

Kiedy słyszymy o autonomicznych pojazdach, pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, są autonomiczne samochody testowane przez Google. Ich możliwości są co prawda imponujące, ale ich wygląd oraz siła argumentów ma się nijak do pojazdów budowanych przez firmę Lockheed Martin dla US Army.

Na współczesnym polu bitwy, na którym nie da się wykreślić jednoznacznej linii frontu, konwoje z zaopatrzeniem stają się celami strategicznymi – w końcu jeśli odetnie się wysunięta placówkę od dostaw, żołnierze, pozbawieni jedzenia i amunicji, nie będą palić się do walki. Dodatkowo przeciwnik będzie musiał jeszcze raz kupić zniszczone lub przejęte zaopatrzenie, a wszystko to kosztuje. Dlatego, zarówno w Iraku, jak i później w Afganistanie, amerykańskie konwoje z zaopatrzeniem stały się częstym celem ataków.

W ramach programu Autonomous Mobility Appliqué System, prowadzonego wspólnie przez amerykańskie wojsko i marynarkę wojenną, Lockheed Martin opracował rozwiązanie, które co prawda nie wyeliminuje konieczności ochrony konwojów, ale na pewno sprawi, że konwoje staną się dużo bezpieczniejsze dla kierowców wojskowych ciężarówek – po prostu nie będzie tych ostatnich.

W ciągu minionego miesiąca na poligonie Fort Hood w Teksasie trwały testy opracowanego przez Lockheeda systemu, dzięki któremu wojskowe ciężarówki mogą same ustawić się w konwój i dojechać do celu omijając „wiele niebezpieczeństw i przeszkód”, do których zaliczają się miedzy innymi piesi, pojazdy czy inne zmiany na drodze.

„Sprzęt i oprogramowanie AMAS CAD zachowały się dokładnie tak, jak planowaliśmy. Poradziły sobie z wszystkimi przeciwnościami, z jakimi spotkałby się prawdziwy konwój,” twierdzi David Simon, który w Lockheed Martin odpowiedzialny jest za ten program.

Testy prowadzone były przy pomocy zmodyfikowanych ciężarówek M915 i pojazdów PLS, ale Lockheed Martin twierdzi, że ich system można przystosować do współpracy z praktycznie każdym innym pojazdem wojskowym.

Zdjęcie: Lockheed Martin

podobne treści