news

Lista poprawek do iPhone OS 4.0

Jest wiele powodów, by się cieszyć na myśl o wyjściu iPhone OS 4.0. Jednak skoro jest dobrze, to czemu nie mogłoby być lepiej?

Najnowszy system operacyjny firmy Apple nie jest pod żadnym względem rewolucyjny. Na szczęście cały czas jest wersją beta, co oznacza, że to co możemy do tej pory zobaczyć, może być jeszcze bardziej udoskonalone.

Apple, Please Fix These Problems Before the New iPhone Comes Out

Tapety

Paradoksalnie, są jedna z najbardziej cenionych cech, którą posiada (lub raczej nie posiada) iPhone. Czemu tak bardzo ją lubimy? Rzućcie okiem na obraz powyżej. Wygląda to tragicznie, aż bolą oczy od patrzenia na ten miks kolorów. Nie problem sobie wyobrazić, co się stanie, gdy ludzie dostaną możliwość ustawienia w swoich telefonach tapet takich, jakie tylko zechcą.

O ile iPad będzie w stanie poradzić sobie z nimi jeszcze względnie dobrze (a to dzięki dużo większemu ekranowi), o tyle na najeżonym ikonami iPhonie tapeta będzie wyglądać źle.

Oto przykład stonowanej alternatywy dla nadchodzących pstrokatych tapet.

Apple, Please Fix These Problems Before the New iPhone Comes Out

Foldery

System organizujący ilość aplikacji przestaje działać w pewnym momencie – na szóstej (z 11 możliwych) stronie mamy przed oczami wypełniony po brzegi ekran z ikonkami, w którego niewiele da się wyczytać. To tylko początek.

Jeśli system operacyjny iPhone 4.0 ma oderwać nas od komputerów stacjonarnych, to na początek dobrym pomysłem byłoby przestać nazywać foldery folderami. Stos brzmi nieźle.

Kolejną kwestią jest widok aplikacji w folderach. Mogą one pomieścić do 12 aplikacji jednocześnie, lecz na podglądzie miniatur wyświetla się tylko dziewięć ikon. Znamy przynajmniej jeden sposób, który mógłby rozwiązać ten problem.

Paradoksem jest, że firma, która szczyci się tworzeniem użytecznych i miłych dla oka gadżetów, nie może sobie poradzić z tak błahymi sprawami.

Apple, Please Fix These Problems Before the New iPhone Comes Out

Wielozadaniowość

Coś na co wszyscy czekali i mogli poczuć się zawiedzeni. Po dwukrotnym kliknięciu na główny przycisk wyświetla się nam pasek ze wszystkimi uruchomionymi aplikacjami, który można przewijać w poszukiwaniu potrzebnej aplikacji. Nie jest to złe wyjście, pod warunkiem, że mieliśmy uruchomionych dosłownie kilka programów, a nie trzydzieści.  Zamiast godzinami przewijać pasek z ikonami, wygodniejsze by było wejść z powrotem w menu główne i stamtąd wybrać już działającą w tle aplikację.

Co do zarządzania działającymi już procesami – istnieje szybki sposób na zamknięcie zatrzymanej aplikacji. Wystarczy przytrzymać na niej palec do momentu, kiedy ikona zacznie tańczyć i wcisnąć klawisz minus.

Powiadomienia

Nikomu nie uśmiecha się oglądanie wyskakujących banerów w trakcie, dla przykładu, zabijania zombiaków czy innych potworów występujących w grach. Do tego to zamrażanie obrazu…

Apple, Please Fix These Problems Before the New iPhone Comes Out

iAds

iAds nie są aż tak złe – pomogą one zarobić na chleb wielu twórcom aplikacji. Jednak z jakiegoś powodu, bycie zmuszanym do oglądania ich na sprzęcie, na który wydało się ciężkie pieniądze, nie jest miłą perspektywą. W końcu aktualizacja oprogramowania powinna nas cieszyć i ułatwiać nam życie, a nie je komplikować i powodować irytację.

To nie tak miało być

Powyższe spostrzeżenia trafiły do głów naszych kolegów redakcyjnych zza oceanu po kilku tygodniach używania wersji beta iPhone OS 4.0. Miejmy nadzieję, że wraz z wersją finalną zostaną poprawione wszystkie wyżej wymienione niedociągnięcia. Kto wie, może Apple zaskoczy nas czymś zupełnie nowym, w 100% efektywnym i efektownym? [matt buchanan/giz]

podobne treści

 • are

  Cóż, myślę że nie powstanie idealny system operacyjny dla telefonów, dopóki nie przeportuje się na nie całkowicie linuxa. A trudno to zrobić, bo każdy telefon to inna platforma sprzętowa i zbyt szybko pojawiają się nowe.

 • Mutii86

  Nie będzie idealnego systemu na telefony komórkowe bo zawsze znajdzie się jeden z drugim i bedą nazekac ze klikania za dużo albo za mało. A ze nazywa się to tak a nie inaczej. A ze za bardzo kolorowe. Ze niby wszystko jest ale nie gotuje jajek. Jeśli chodzi o mnie i moja opinie co do os4 to dużo poprawili ale przekonamy się po sciagnieciu softu. Pozdro

 • rsokolski

  Nigdy systemu idealnego nie bedzie bo kazdy ma co innego za ideal.
  JAk sie znajdzie taki co wszystkich ludzi zadowoli to bedzie koniec swiata po to sie roznimy zeby bylo miejsce dla kilku systemow i wybieraj to co dla ciebie najlepsze po prostu.