newsWiadomość główna

Linus Torvalds wraca pilnować Linuxa

Miesiąc temu, w dość zaskakującym oświadczeniu, Linus Torvalds ujawnił, że na jakiś czas zrobi sobie wakacje od Linuxa, by „poświęcić się pracy nad sobą”. Najwyraźniej jądro Linuxa wymaga więcej pracy niż osobowość Torvaldsa, ponieważ Fin wytrzymał na urlopie tylko miesiąc.

Wraz z wydaniem stabilnej wersji 4.19, którego w zastępstwie Torvaldsa dopilnować miał Greg Kroah-Hartman dowiedzieliśmy się, że twórca systemu, który miesiąc temu zdecydował się odsunąć od projektu na jakiś czas i poświęcić pracy nad własnym charakterem, z czym, jak sam przyznawał, miewał problemy, wraca z urlopu. Najwyraźniej miesięczny odpoczynek wystarczył Torvaldsowi do tego, by poczuć się lepiej, a może w przyszłości współpracownicy dość porywczego Fina odetchną dzięki temu z ulgą.

Na pewno odetchną za to osoby śledzące rozwój jądra Linuxa. I wcale nie chodzi o sam kod. Mniej więcej w czasie, w którym Torvalds odszedł na urlop, Linux Fundation wprowadziło nowe Code of Conduct, które miały zastąpić dotychczasowy Code of Conflict, a które zostały przez wielu odebrane jako próba odejścia od merytokracji i narzucenia linuksowej społeczności wolnego oprogramowania politycznych standardów SJW.

W takim kontekście urlop Torvaldsa odczytywany był raczej jako swego rodzaju próba puczu, a zaangażowani w rozwój systemu programiści zaczęli organizować się, sugerując, że skoro jądro Linuxa powstaje w oparciu o licencję GPLv2, mogą oni w każdej chwili odmówić prawa do wykorzystywania napisanego przez siebie kodu, w praktyce niszcząc cały projekt.

Z Linusem Torvaldsem u sterów, przejęcie Linuxa przez jedną opcję polityczną jest jednak raczej mało prawdopodobne, ale dużo zależeć będzie od tego, co Linux Fundation ostatecznie zrobi z szeroko krytykowanymi Code of Conduct.

Tymczasem z projektu odchodzi, przynajmniej na jakiś czas, Greg Kroah-Hartman, który działając jako przedstawiciel Technicznej Rady Fundacji, doprowadził we wrześniu do wprowadzenia Code of Conduct.

Zdjęcie: wikipedia

podobne treści