wynalazki

Lineform czyli robot osobisty przyszłości według MIT

Gdyby zapytać przeciętnego dzisiejszego użytkownika o urządzenie, które wykorzystywane jest przez niego praktycznie do wszystkiego, z pewnością wskazałby on na smartphone’a. Ale inżynierowie z MIT wyszli z innego założenia i zbudowali uniwersalnego węza.

Projekt o nazwie Lineform stworzony został w MIT Tangible Media Group przez Kena Nakagaki, Seana Follmera i Hiroshi’ego Ishii. Urządzenie, jakie w jego ramach powstało, składa się z ułożonych rzędowo serwomotorów sterowanych przy pomocy Arduino i pokrytych materiałem wyposażonym w czujniki dotyku. Całość wygląda jak wąż i w zasadzie może zachowywać się podobnie.

Twórcy Lineform postawili sobie następujące pytanie – czy jedno urządzenie jest w stanie zastąpić inne urządzenia, które wykorzystujemy do różnych celów? I w pewnym sensie udało im się znaleźć odpowiedź. Lineform może przykładowo owinąć się wokół nadgarstka użytkownika by pełnić funkcję urządzenia mobilnego łączącego w sobie możliwości inteligentnej opaski oraz, po zmianie kształtu, telefonu. Ponieważ urządzenie wyposażone jest w porty USB może pełnić funkcję kabla USB, a po dodaniu żarówki, również funkcję lampy. Amerykańscy naukowcy wyobrażają sobie także, że tego typu urządzenie mogłoby też na przykład służyć do wprowadzania niektórych danych do komputera lub być wykorzystywane do zapisywania sekwencji ruchów użytkownika.

Lista potencjalnych zastosowań jest dość długa, a z pewnością znaleźliby się ludzie, którzy znaleźliby ich jeszcze więcej. Twórcy Lineform, pomimo tego, że w swojej obecnej formie ich robot ma raczej małą rozdzielczość i nietrudno zobaczyć poszczególne moduły, mają nadzieję, że w przyszłości podobne urządzenia, wyposażone dodatkowo w elastyczne ekrany, dadzą podwaliny pod kolejną generację urządzeń mobilnych.

zdjęcie: MIT

podobne treści