naukanews

Liczba przyjaciół na Facebooku wpływa na rozmiar mózgu – lub odwrotnie

Naukowcy ciągle wymyślają tematy badań, które usprawiedliwią ich
przesiadywanie na portalach społecznościowych. Tym razem neurolodzy z
londyńskiego University College postanowili przyjrzeć się zestawieniu
liczby posiadanych na Facebooku znajomych z rozmiarem mózgu. Wyszło, że im liczniejsi przyjaciele, tym większy mózg. Albo odwrotnie. A zresztą współwystępowanie nie świadczy o związku przyczynowo-skutkowym. I w ogóle trzeba kontynuować badania.

Porównanie było doprawdy proste do przeprowadzenia. Wymagało wykonania rezonansu magnetycznego mózgów 125 korzystających z Facebooka studentów oraz odnotowania liczby znajomych, jaką każdy z badanych miał na portalu społecznościowym. Z zestawienia wynikło, że popularni na Facebooku młodzi ludzie mieli więcej substancji szarej w ośrodkowym układzie nerwowym.

Gwiazdy Facebooka miały także widocznie większe ciało migdałowate, czyli obszar mózgu odpowiedzialny za przetwarzanie i zapamiętywanie bodźców zmysłowych oraz „obróbkę wtórną” wspomnień – przenoszenie wybranych zdarzeń do pamięci długotrwałej.

Inne, wcześniejsze badanie wykazało już pozytywną korelację między rozmiarem ciała migdałowatego i liczbą przyjaciół w „realu”. Jednak tylko rozmiar grona znajomych na Facebooku okazuje się wiązać także z większym rozmiarem innych części mózgu.

Wnioski? Tu zaczynają się schody. Naukowcy nie wiedzą, czy to bardziej rozwinięte mózgi sprzyjają pozyskiwaniu znajomych, czy liczne kontakty towarzyskie wpływają na rozrost niektórych obszarów w mózgu.

Medycy zamierzają jednak nadal zgłębiać to zagadnienie! Ryota Kanai, czyli szef zespołu przeprowadzającego badanie, powiedział: „Teraz staje przed nami arcyciekawe pytanie, jak te obszary mózgu zmieniają się w czasie – to pomoże nam odpowiedzieć na pytanie, czy Internet ma wpływ na nasze mózgi”.

A jeśli tak? Dowiemy się, gdy będzie już za późno. Trzeba dofinansować badania, by dowiedzieć się jak najprędzej. [EurekAlert]

podobne treści

 • myprecious

  Korelacja nie oznacza przyczynowości. Ilość znajomych na facebooku i wielkość mózgu mogą w ogóle nie mieć powiązania.

 • kacpaer64465

  Mam 115 znajomych na facebooku więc nie mam mózgu ? … nie wydaje mi się… Moi znajomi mają po 600 i nie mogę zrozumieć dlaczego mówi się „poszedłem” a nie „poszłem”… Moim zdaniem nie ma znaczenia ilość znajomych… kierujmy się po prostu testami IQ…

 • kacper64465

  nie mogą*

 • cyberant2

  kacper64465 – „Moi znajomi mają po 600 i nie mogę zrozumieć dlaczego mówi się „poszedłem” a nie „poszłem”…” bo tępy buc z ciebie jak tego nie jesteś w stanie zrozumieć.. Jeśli błędy językowe znajomych są dla ciebie powodem do rozmyślań, i kryterium dzięki któremu czujesz się lepszy, to nie dziwne, że tak mało osób cię lubi…

 • przemekno

  znam sporo tzw. kujonów z kontami na facebooku i oni maja zazwyczaj mało znajomych ma głupi nie są. Co to w ogóle za artykuł…