wynalazki

Liberator wydrukowany na taniej drukarce 3D wystrzelił 9 razy

Liberator co prawda nie jest już dostępny na stronach Defense Distributed ale jego plany poszły w świat i już nic tego nie zatrzyma. Jednak plany przygotowane przez Cody’iego Wilsona zakładały, że broń będzie drukowana na profesjonalnej drukarce przemysłowej, co znacznie ograniczało krąg osób, które mogły wydrukować Liberatora. Okazuje się jednak, że pistolet działa nawet jeśli wydrukować go za pomocą zwykłej drukarki 3D.

Pewien inżynier z Wisconsin imieniem Joe, postanowił sprawdzić, czy Liberator będzie działał, nawet jeśli do jego wydrukowania wykorzysta się dużo tańszą drukarkę. W tym przypadku była to drukarka 3D Lulzbot A0-101, która kosztuje 1725 dolarów. Drukowanie zajęło dwa dni, podczas których maszyna zużyła tworzywo ABS o wartości 25 dolarów.

Żeby zwiększyć wytrzymałość konstrukcji, Joe wprowadził drobne modyfikacje, które polegały na zastąpieniu oryginalnych drukowanych kołków metalowymi śrubami. Inżynier dodał także gwintowaną lufę. Złożony w ten sposób pistolet wystrzelił dziewięć razy, ale Joe przypuszcza, że spokojnie mógłby strzelać dalej, ponieważ sama broń nie miała żadnych widocznych uszkodzeń. Podczas testu wystrzelono by zapewne więcej pocisków kaliber .380 gdyby nie fakt, że po ósmym strzale Joe musiał wymienić lufę.

„Ludziom wydaje się, że do tego potrzebna jest maszyna za 8000 dolarów a broń wybucha przy pierwszym strzale. Chciałbym obalić to przekonanie.” stwierdził Joe w korespondencji z dziennikarzem magazynu Forbes. „To działa i chciałbym żeby ludzie o tym wiedzieli.”

Oczywiście Liberator wydrukowany na stosunkowo taniej drukarce 3D nie jest pozbawiony wad. Podczas testów okazało się, że broń kilka razy nie wypaliła, Joe musiał także wymienić kilka śrub oraz iglicę wykonaną z gwoździa. Dodatkowo po każdym wystrzale pojemnik na amunicję tak zwiększał swoją objętość, że trzeba było wyciągać go przy pomocy młotka. Ale broń działa a inżynier dowiódł, że każdy może ją wykonać na relatywnie taniej drukarce 3D.

podobne treści