naukanews

LHC wznawia pracę po dwuletniej przerwie

Po dwuletnim remoncie, w wielkanocny weekend uruchomiono ponownie Wielki Zderzacz Hadronów. W ciągu najbliższych miesięcy największa maszyna zbudowana rękoma człowieka będzie przygotowywana do przeprowadzenia kolejnej serii eksperymentów naukowych.

LHC został wyłączony w lutym 2013 roku. Od tamtego czasu akcelerator przechodził gruntowny remont, w ramach którego urządzenie zostało dostosowane do pracy z energią większą o 60 procent niż wcześniej. Ma to przede wszystkim zwiększyć możliwości badawcze urządzenia, dzięki czemu naukowcy będą mogli zająć się badaniami z zakresu teorii supersymetrii i ciemnej materii.

Ale zanim to nastąpi, LHC musi osiągnąć pełną moc, a to nie jest takie proste:

„Nie jest to tak proste jak przełączenie jednego przełącznika,” mówi Paul Collier z CERNu. „Pierwsze pomiary wysokiej energii będziemy mogli wykonać na początku lub w połowie czerwca, ale częstotliwość kolizji będzie wtedy jeszcze relatywnie mała. Kolejnym etapem (…) będzie stopniowe zwiększanie ilości protonów.”

To z kolei przełoży się na zwiększenie częstotliwości zderzeń, jakie będą rejestrowane przez aparaturę pomiarową. Naukowcy z CERNu szacują, że w tym cyklu LHC osiągnie maksimum swoich możliwości pod koniec tego roku.

Największym odkryciem, jakie dokonano do tej pory dzięki LHC jest oczywiście wykrycie bozonu Higgsa – postulowanej przez model standardowy cząsteczki elementarnej, która świadczy o tym, że dzięki oddziaływaniu z polem Higgsa występujące w przyrodzie kwarki i leptony otrzymują masę. Jednak według innej teorii, zwanej supersymetrią, wszystkie cząstki wchodzące w skład modelu standardowego posiadają nieodkryte jeszcze cząsteczki, które im odpowiadają – na przykład elektronowi, który jest fermionem, powinien towarzyszyć hipotetyczny bozon o takim samym ładunku nazwany selektronem. Prowadzone w LHC w przyszłości badania mają się skupiać właśnie na próbach eksperymentalnej obserwacji tych hipotetycznych towarzyszy.

Zdjęcie: Flickr/Image Editor

podobne treści