naukanews

LHC wznawia badania

Dla pracowników CERN dzisiejszy dzień z pewnością był wyjątkowy – Wieli Zderzacz Hadronów rozpoczął kolejny cykl zaplanowanych eksperymentów naukowych.

LHC, akcelerator cząstek mieszczący się w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN, przez ostatnie dwa lata przechodził zaplanowany remont. W tym czasie największe urządzenie, jakie kiedykolwiek zostało zbudowane ręką człowieka, zostało dostosowane do pracy z energią wynoszącą maksymalnie 13 TeV, czyli o 60 procent większą niż przed remontem. Zwiększenie energii operacyjnej ma przełożyć się na zwiększenie możliwości badawczych urządzenia, dzięki czemu naukowcy będą mogli zająć się badaniami z zakresu teorii supersymetrii i ciemnej materii.

Choć remont zakończył się już kilka miesięcy temu, a LHC został pierwszy raz włączony po przerwie w wielkanocny weekend, trochę czasu musiało upłynąć, zanim urządzenie osiągnęło swoją pełną moc wymaganą do rozpoczęcia nowych badań. Moment ten nastąpił dzisiaj, punktualnie o godzinie 10:40, kiedy to operatorzy LHC ogłosili, że udało się im osiągnąć „stabilne wiązki”, które następnie zostały skierowane na kurs kolizyjny. Od tego momentu, jeśli nie zdarzy się nic nieprzewidywanego, Wielki Zderzacz Hadronów będzie działał nieprzerwanie przez kolejne trzy lata.

„Pierwsze trzy lata funkcjonowania LHC, których kulminacją było ważne odkrycie z lipca 2012 roku, były jedynie początkiem naszej podróży. Teraz czas na nową fizykę,” oświadczył dziś dyrektor generalny CERN Rolf Heuer w komunikacie prasowym. „Napływają już do nas pierwsze dane, zobaczymy czy odsłonią przed nami tajemnice funkcjonowania wszechświata.”

Zdjęcie: Flickr/Image Editor

podobne treści