biznesnewssamochody

LG wybuduje w Polsce największą fabrykę akumulatorów do samochodów elektrycznych w Europie

Już niebawem Polska stanie się istotnym miejscem dla wszystkich producentów samochodów elektrycznych. Jak podaje agencja Reutera, LG Chem zdecydowało o wybudowaniu w naszym kraju największej w europie fabryki akumulatorów do samochodów elektrycznych.

Rynek elektrycznych samochodów staje się coraz większy. Nic więc dziwnego, że producenci przystosowują do tego swoje zaplecze produkcyjne. A jednym z najważniejszych komponentów elektrycznego samochodu jest jego akumulator. Wygląda na to, że spora część akumulatorów europejskich samochodów elektrycznych, powstawać będzie z Polsce.

A przynajmniej do tego zmierza LG Chem, które ogłosiło, że zbuduje pod Wrocławiem największą fabrykę akumulatorów litowo-jonowych do aut elektrycznych w Europie. Budowa ma ruszyć niebawem, a sama fabryka ma zostać otwarta już w przyszłym roku.

LG Chem zainwestuje w projekt 5,9 miliardów złotych, a docelowo w fabryce powstawać ma około 100 tysięcy akumulatorów rocznie. Zakład zatrudni 2500 osób, a przy fabryce powstanie także ośrodek naukowo-badawczy zatrudniający 400 pracowników z różnych branży powiązanych z tą technologią.

Polska stanie się pierwszym europejskim krajem z tak dużym ośrodkiem produkującym akumulatory do samochodów elektrycznych, ale nie jedynym. Kolejna fabryka ma powstać w Szwecji, podobne plany snuje też Tesla, choć na razie nie wiadomo, w jakim kraju zdecyduje się on wybudować kolejną fabrykę.

Zdjęcie: Flickr/Janitors

podobne treści