wynalazki

LG prezentuje elastyczny ekran grubości 0,97 milimetra

LG od wielu lat prowadzi intensywne prace nad nowymi wyświetlaczami, skupiając się przede wszystkim na możliwościach jakie daje technologia OLED. Teraz koreańska firma wieści koniec grubych ramek i zapowiada ekrany tak cienkie, że będzie można przyczepiać je do ścian.

Firma zaprezentowała elastyczne ekrany OLED, które mają mniej niż milimetr grubości (dokładnie 0,97 milimetra). Dla porównania nowy rodzaj ekranu jest prawie pięć razy cieńszy od obecnej generacji wyświetlaczy OLED wytwarzanej przez LG. Dzięki temu panel o przekątnej 55 cali ma ważyć jedynie 1,9 kilograma. Urządzenie o takich wymiarach ma być na tyle lekkie, że utrzyma się na ścianie na samych tylko macie magnetycznej przymocowanej do ściany, jaką LG opracowało w tym celu.

Nie jest to jeszcze jednak pełnoprawny telewizor. Zaprezentowany wczoraj w Seulu ekran pozbawiony był elektroniki pozwalającej na wyświetlanie obrazu na podstawie sygnału telewizyjnego, ale nietrudno wyobrazić sobie, że pełnoprawny telewizor wykorzystujący tę technologię byłby bardzo cienki. Ewentualnie LG może zdecydować się na stworzenie osobnej skrzynki z elektroniką, która odbierałaby sygnały zewnętrzne, a sam ekran zyskałby na mobilności.

Niestety tego typu innowacje wymagają znacznych wydatków na badania, można więc spodziewać się, że elastyczne ekrany OLED LG cieńsze niż milimetr, będą początkowo bardzo drogie.

Dlatego LG Display nie zamierza stawiać jedynie na nie. Yeo Sang-deog, szef oddziału zajmującego się ekranami w LG zapowiedział jednocześnie zwiększenie produkcji bardziej tradycyjnych ekranów OLED w drugiej połowie roku. Firma zamierza się skupić na ekranach dużych, o przekątnych 55 i 77 cali, jakie już są na rynku, oraz wprowadzić urządzenia z ekranami o przekątnej 99 cali. Jednocześnie firma planuje kontynuować badania nad elastycznymi ekranami dla urządzeń mobilnych oraz rozwiązaniami dla samochodów.

podobne treści