newssmartfony

LG G5: pierwszy modułowy smartphone

Podczas tegorocznych targów MWC zarówno Samsung, jak i LG postanowiły zaprezentować swoje tegoroczne flagowce. Z tej pary zdecydowanie ciekawszym urządzeniem jest LG G5, którego można z czystym sumieniem nazwać pierwszym modułowym smartphonem.

O modułowych smartphone’ach słyszymy, głównie za sprawą prowadzonych przez Google prac nad urządzeniami Ara, już od jakiegoś czasu. Jednak do tej pory nie pojawiały się one na rynku. Jak się okazuje, LG wyprzedziło Google w wyścigu o tytuł pierwszego modułowego smartphone’a, prezentując model G5.

Z wyglądu nie przypomina on eksperymentalnych urządzeń tworzonych w ramach projektu Ara – stalowa obudowa LG G5 nie odstaje bowiem od tego, do czego przyzwyczaili nas producenci smartphone’ów. No, może poza tym, że urządzenie wyposażone w ekran o przekątnej 5,3 cala i rozdzielczości 2560 na 1440 pikseli, jest trochę większy od wielu konkurencyjnych smartphone’ów. Wewnątrz obudowy znajduje się wydajny układ Snapdragon 820 wyposażony w cztery 64-bitowymi rdzenie taktowane maksymalnie częstotliwością 2,2 GHz oraz układ graficzny Adreno 530 wsparty 4 GB pamięci RAM. LG wyposażyło swój flagowiec w 32 gigabajty pamięci wewnętrznej, które można rozszerzyć o 2 TB przy pomocy kart microSD. Dodatkowo urządzenie posiada dwa aparaty (16 i 8 megapikseli) oraz czytnik linii papilarnych. Nie zabrakło też USB Type-C, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.2, NFC oraz LTE. Całość pracuje pod kontrolą Androida 6.0 z autorską nakładką LG.

Najciekawsze jest jednak wyjmowany moduł, który znajduje się na dole urządzenia, zwalniany za pomocą przycisku. Poza dostępem do akumulatora (2800 mAh z funkcją szybkiego ładowania), złącze to pozwala na podłączenie dodatkowych modułów. Na początek są to dwa moduły: LG CAM Plus, który rozszerza możliwości aparatu, dodając akumulatorek 1200 mAh, fizyczne przyciski odpowiedzialne za zoom czy spust migawki, oraz moduł LG Hi-Fi Plus, który poprawia jakość dźwięku. Więcej modułów ma pojawić się w przyszłości, a standard złącza jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych deweloperów. Dodatkowo LG przygotowało dla użytkowników cały szereg akcesoriów zwiększających możliwości urządzenia, takich jak gogle VR czy kamera 360 stopni. Niestety smartphone ten nie będzie należał do najtańszych. Urządzenie, bez dodatków, kosztować będzie 749 euro.

Czy podejście LG spodoba się klientom? O tym będziemy za kilka miesięcy mogli wnioskować po wynikach sprzedaży.

podobne treści