news

Lee Sedol wygrał pierwszy mecz z AlphaGo

Po trzeciej z rzędu przegranej w pojedynku z AlphaGo, Lee Sedol apelował, by nie tracić zainteresowania spotkaniem. I rzeczywiście, dzisiejszy mecz został wygrany właśnie przez niego.

Oczywiście nie zmieni to całościowego wyniku, ponieważ sztuczna inteligencja zbudowana przez Google DeepMind wygrała już trzy z pięciu gier z mistrzem świata w Go, ale dzisiejsze zwycięstwo Lee Sedola oznacza, że maszyna nie jest jednak tak dobra w tej grze strategicznej, jak można byłoby zakładać na podstawie wcześniejszych doniesień. Co nie zmienia faktu, że już teraz sztuczna inteligencja AlphaGo gra na poziomie mistrzowskim.

Wracając do dzisiejszego spotkania. Trwało ono około pięciu godzin, po których AlphaGo zrezygnowało z dalszej gry. Jak ujął to Song Taegon, koreański komentator Go, „wygląda na to, że Lee Sedol coraz lepiej rozumie AlphaGo i coraz lepiej wychodzi mu odczytywanie jego ruchów. Piąta gra zapowiada się na dużo bardziej wyrównany pojedynek.”

Zespół DeepMind wydaje się być trochę zaskoczony dzisiejszą przegraną:

„Lee Sedol jest niezwykłym zawodnikiem i grał dziś za dobrze, by AlphaGo mogło go pokonać,” stwierdził Demis Hassabis, założyciel DeepMind. „[AlphaGo] radziło sobie dobrze, ale przy 87 ruchu wyglądało na to, że straciło orientację (…). Dla nas ta przegrana też jest bardzo cenna, ale jeszcze nie wiemy co dokładnie się stało.”

Tymczasem Lee Sedol został dziś powitany na konferencji prasowej po meczu burzą oklasków.

„Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, by tyle osób gratulowało mi z powodu wygrania jednej gry,” stwierdził koreański mistrz Go, dodając, że po trzech przegranych meczach ta wygrana rzeczywiście wydaje się być znacząca.

Zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że dla AlphaGo jest to pierwsza przegrana. Do tej pory sztuczna inteligencja DeepMind wygrała w ubiegłym roku 5 do 0 z z mistrzem Europy w Go, spotkanie z Lee Sedolem również niebezpiecznie zmierzało w kierunku podobnego wyniku. Wygląda więc na to, że choć ostateczny wynik starcia AlphaGo z koreańskim mistrzem jest już ustalony, kolejny ostatni mecz będzie jednak emocjonujący.

podobne treści