wynalazki

LED-y przyszłości będą drukowane na papierze

Naukowiec ze szwedzkiego Uniwersytetu Linköping opracował nową technologię, która umożliwi umieszczenie źródeł światła na płaskich powierzchniach. Diody mogłyby się błyskać na tapecie, firance lub okładce książki.

Doktor Gul Amin udowodnił, że mikroskopijne białe LED-y z tlenku cynku i polimeru przewodzącego prąd można po prostu wydrukować na papierze. Metodę zgłosił już do szwedzkiego Urzędu Patentowego.

Technologia polega na pokryciu papieru cienką, odporną na wilgoć i wyrównująca powierzchnię warstwą żywicy pełniącej rolę izolatora elektrycznego. Następnie na kolejnej warstwie, tym razem z przewodzącego prąd polimeru, kładzione są nanopręciki wykonane z tlenku cynku. Wystarczy niewielkie napięcie, by powierzchnia zaczęła się świecić.

Kierujący badaniami profesor Magnus Willander skomentował: „Oto po raz pierwszy udało się nanieść na papier za pomocą metod chemicznych półprzewodniki zawierające nieorganiczne elementy elektroniczne i oświetleniowe”.

Ciekawe, jakie zastosowania – oprócz dekoracyjnych – miałaby taka technologia i ile wynosi trwałość takich źródeł światła. Warto byłoby też zobaczyć, czy owe LED-y faktycznie świecą, czy na razie tylko emanują rozproszonym blaskiem. [Rapid Research Letters, Science Daily, zdjęcie: Mike Deal aka ZoneDancer na licencji Creative Commons]

podobne treści