news

Latem przyszłego roku na orbicie znajdzie się pierwsza kamera VR

Już niebawem każdy będzie mógł na własne oczy przekonać się jak wygląda Ziemia z orbity – firma SpaceVR podpisała kontrakt, w ramach którego na orbicie znajdzie się satelita wyposażony w kamery rejestrujące sferyczny obraz.

Urządzenie nazywać się będzie Overview 1 i zostanie wyposażone w dwie kamery mogące nagrywać sferyczny obraz w jakości 4K. Na pokład ISS dostarczone zostanie latem przyszłego roku na pokładzie statku Dragon, skąd zostanie wystrzelone na docelową orbitę przy pomocy CubeSat Deployer firmy NanoRocks.

Za Overview 1 stoi startup SpaceVR, który próbował wcześniej zrealizować swój pomysł za pośrednictwem kampanii crowdfoundingowej na Kickstarterze, ale bez większych sukcesów. Na szczęście kampania przyciągnęła uwagę inwestora, który wsparł firmę kwotą 1,25 miliona dolarów, co pozwoliło na rozpoczęcie prac i podpisanie umowy ze SpaceX, które wyniesie w kosmos pierwszego satelitę z kamerą VR. SpaceVR ma nadzieję, że strumieniowanie na żywo obrazu VR z satelity znajdzie wystarczająco wielu amatorów, którzy chcieliby zapłacić za to doświadczenie, by inwestycja się zwróciła.

Zdjęcie: SpaceVR

podobne treści