naukanews

Lateks i plastik zapewnią nam ciszę

Dotychczas jeśli chciałeś ciszy, musiałeś wybrać między grubą i raczej paskudną pianką, a eleganckimi, cienkimi panelami, które jednak nie tłumią niskich dźwięków. Jednak dziś, dzięki naukowcom z Hong Kongu, nie musimy już wybierać. Stworzyli bowiem materiał, który jest i supercienki, i bardzo efektywny.

Co więcej, do stworzenia swojej technologii naukowcy z Uniwersytetu w Kowloon w Hong Kongu użyli prostych i powszechnych tworzyw: lateksu i plastiku.

Lateksową błonę rozciągnęli na plastikowej kracie o grubości 3mm. W środku każdej kratki umieścili niewielki kawałek plastiku wielkości guzika. Gdy dźwięk uderza w taki panel, ten rezonuje z częstotliwością zależną od masy takich guzików, wycinając dźwięk o określonej wysokości. Wystarczy połączyć pięć takich paneli, żeby stłumić dźwięki z zakresu od 70 do 550 Hz, czyli z zakresu którego do tej pory nie wyciszały cienkie materiały.

Dotychczas postęp kojarzył się raczej z hałasem. Radio, ciężarówki czy samoloty sprawiły, że cisza stała się towarem deficytowym. Dobrze więc, że choć niektórzy wynalazcy pracują, by ją nam przywrócić. [Kyle VanHemert na podstawie PopSci]

podobne treści