naukanews

Laserowy rozrusznik serca

Za pomocą impulsów laserowych naukowcy narzucili rytm serca dwudniowym
embrionom przepiórek. Technologia może znaleźć zastosowanie w
zapobieganiu atakom serca.

Zespół pod przewodnictwem Michaela Jenkinsa z Uniwersytetu Case Western Reserve w Cleveland umieścił niewielki laser milimetr od serca embrionu. Naukowcy są przekonani, że pulsowanie światła wpływało na zmianę temperatury, która z kolei regulowała rytm serca.

Jeśli to prawda i lasery mogą posłużyć do sterowania skurczami mięśnia sercowego, nie uszkadzając przy tym tkanki, być może uda się stworzyć nowy rodzaj rozruszników serca. Laserowe urządzenia nie wymagałyby tak poważnej operacji, jak obecnie stosowane rozruszniki. Nie zawierałyby też elektrod, które osłabiają tkankę sercową.

Jenkins sugeruje nawet, że można by wykorzystać tego typu stymulatory serca profilaktycznie, aby zapobiegać zawałom w grupie ryzyka. Pamiętajmy jednak, że na razie testował je na ptasich embrionach, więc przed naukowcami daleka droga.

[Sam Biddle/giz, Nature Photonics, PopSci]

podobne treści

  • vhjvtd
  • acsacs
  • uxwd
  • iforget911

    „Niestety, z chwilą nastania tzw. niepodległości Kościół dąży do stworzenia kraju wyznaniowego. Mamy być takim skansenem polskiego fundamentalizmu. To jest zupełna katastrofa. (…) Powinien być przeprowadzony rozdział Kościoła od państwa. Należy ustalić taryfy na usługi kościelne, należy zakazać ściągania z obywateli zamieszkałych w danych parafiach prawdziwych haraczów na budowę kościołów, należy anulować niezrozumiałe przywileje”. Jerzy Giedroyc, wypowiedź z 1993 r. Chcesz wiedzieć więcej wejdź na: http://www.ksiegarniaswit.pl/88173-dokad-kler-prowadzi-polske.html