news

Laser rozwala rakiety balistyczne

Amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej rozwaliła laserem rakietę balistyczną. Może się to nie wydawać szczególnym osiągnięciem, w końcu na filmach robią takie rzeczy od dawna. Ale armia amerykańska męczyła się z tym od początku lat osiemdziesiątych, kiedy Reagan ogłosił program Wojen Gwiezdnych. No i w końcu im się udało. A najlepsze, że wszystko nakręcili, więc i my możemy popodziwiać. Może nie na żywo, ale za to w kolorze.

Akcja miała miejsce 11 lutego o 17:44 czasu środkowoeuropejskiego. Boeing 747-400F wyposażony w laser wysokiej mocy najpierw namierzył wystrzeloną rakietę, potem specjalnym czujnikiem laserowym śledził jej lot. W tym samym czasie drugi laser mierzył zakłócenia atmosferyczne by poprawić celność.

Kilka sekund później wysokoenergetyczny laser o mocy kilku megawatów trafił w rakietę, powodując potężne uszkodzenia konstrukcji rakiety, czyli – jak mawiają fachowcy – rozwalił ją na kawałki. Cała operacja trwała dwie minuty – nieco dłużej niż w Star Treku, ale za to z podobnymi fajerwerkami.

podobne treści