news

Larry Page zastępuje Erica Schmidta na stanowisku prezesa Google

Zmiana jest całkowitym zaskoczeniem. Jakie są jej powody i co to oznacza dla nas? Jak napisał Eric Schmidt:

Larry obejmie zarządzanie opracowaniem nowych produktów i strategii technologicznej, czyli skupi na tym, w czym jest świetny. Od 4 kwietnia przejmie tez kierownictwo nad firmą jako nowy prezes. Jestem przekonany, że w tej nowej roli znakomicie połączy technologię Google i wizję rozwoju biznesowego.

Larry Page i Sergey Brin to założyciele Google, którzy w 2001 roku zdecydowali, by prezesem firmy został Eric Schmidt. Od tamtej pory gigantem zarządzał triumwirat. Teraz założyciele postanowili odzyskać formalną kontrolę nad firmą. Brin otrzyma teraz stanowisko Współzałożyciela (!) i będzie odpowiedzialny za nowe produkty.

Dlaczego właśnie teraz, po 10 latach, Schmidt przestaje być prezesem? Możemy wysnuwać pewne przypuszczenia na podstawie tego wpisu na Twitterze: „Codzienna opieka dorosłego nie jest tu już potrzebna.”

Day-to-day adult supervision no longer needed! http://goo.gl/zC89pThu Jan 20 21:07:30 via web

Trudno przypuszczać, by przez minioną dekadę Schmidt uważał się za marionetkę tudzież „kierownika przedszkola”, ale jego słowa wskazują na kwestie osobowościowe. 

Schmidt od dłuższego czasu skupiał się na takich „dorosłych” obszarach biznesowych, jak nowe umowy, współpraca z innymi podmiotami gospodarczymi, zarządzanie relacjami z klientami i rynkiem, współpraca z rządem i realizacja strategii „technologia przez przewodnictwo”. Teraz będzie to jego nienowy, ale jedyny obszar odpowiedzialności.

Page poczuł najwidoczniej, że „dorósł” do formalnego kierowania firmą. Dotychczas nigdy nie przestawał pełnić kluczowej roli w planowaniu i realizacji strategii Google. Teraz będzie to czynił, podpisując się „CEO”. Page sprawował już to stanowisko w latach 1998-2001.

Zmiany oznaczają osłabienie pozycji Brina, co niektórych martwi. Uważany jest za „sumienie Google”, ster moralny firmy. Brin ogłosił, że skupi się na osobistych pasjach, co może oznaczać, że będzie mieć coraz mniejszy wpływ na kierunek rozwoju firmy.

Nasze konta na gmailu będą nadal działać 4 kwietnia, a wyszukiwarka podpowie, gdzie znajdziemy potrzebne informacje. Jakie zmiany i nowości zobaczymy za czasów kierownictwa Page’a – pozostaje czekać. [Google]

podobne treści