wtfwynalazki

Larry Page finansuje prace nad latającym samochodem

Szefowie największych korporacji IT miewają ciekawe zainteresowania. Mają też środki, by swoje pomysły realizować. Jeff Bezos interesuje się rakietami, Eric Shmidt finansuje kosmiczne górnictwo, a Larry Page chce stworzyć latający samochód.

Oczywiście nie robią tego osobiście, do tego służą firmy przez nich zakładane lub finansowane. W przypadku Bezosa mowa o Blue Origin, Shmidt jest inwestorem w Planetary Resources, a teraz, dzięki agencji Bloomberg, dowiedzieliśmy się, że Larry Page finansuje też firmy Zee.Aero oraz Kitty Hawk. Obie pracują nad stworzeniem latającego samochodu.

Według źródeł agencji, Larry Page miał zainteresować się tym tematem jeszcze w roku 2010, kiedy to z własnych pieniędzy, zainicjował działanie Zee.Aero. O jego udziale w tym przedsięwzięciu przez długi czas nie wiedzieli nawet inżynierowie w niej pracujący, wiadomo było tylko, że są finansowani przez tajemniczego miliardera. Do tej pory Page wydał na to podobno ponad 100 milionów dolarów.

Kilkaset metrów od biur Zee.Aero działa firma Kitty Hawk, która, jak się okazuje, również należy do Larry’ego Page’a. Na czele Kitty Hawk stanął Sebastian Thrun, twórca programu autonomicznych samochodów w Google. Teraz dostał zadanie stworzenia latającego samochodu. Według Bloomberga co prawda obie firmy pracują tym samym pomysłem, ale chcą go zrealizować na różne sposoby.

Nie oni zresztą jedni. Pomysł stworzenia latającego samochodu nie pojawił się wczoraj, dość powiedzieć, że co jakiś czas kolejni wynalazcy chwalą się konstrukcją, która technicznie jest latającym samochodem. Ale pomysł ten jakoś nie przyjął się wśród klientów? Czy latający samochód w wydaniu Larry’ego Page’a skończy w ten samo sposób? Bardzo prawdopodobne, choć trzeba uczciwie przyznać, że w ostatnich latach mieliśmy jednak do czynienia z kilkoma przełomami technologicznymi, przede wszystkim w zakresie nowych kompozytów i pojemności baterii elektrycznych.

Na razie jednak niewiele wiadomo na temat tych prac. Zee.Aero zgłosiło co prawda już jeden patent, zbudowało też kilka prototypów w małej skali, ale, według źródeł agencji, nie spodobały się one Page’owi, który posłał ten projekt od kosza. Teraz firma pracuje podobno nad dwoma pojazdami latającymi o wąskich kadłubach, których kabiny pomieszczą jedną osobę. Tymczasem Kitty Hawk pracuje podobno nad pasażerskim quadrokopterem.

Zdjęcie: Flickr/niallkennedy

podobne treści