wtf

Laptopy dla graczy w ośrodku pomocy społecznej

Dyrektor przemyskiego ośrodka pomocy społecznej podał się do dymisji po tym, jak tamtejszy Urząd Miejski opublikował wyniki kontroli, jaką przeprowadzono w podległej mu placówce w ubiegłym roku. Stwierdzono między innymi, że pracownicy kupowali dla siebie drogi sprzęt komputerowy dla graczy jako urządzenia służbowe.

W 2018 roku przemyski MOPS kontrolowany był trzykrotnie. Wszystko przez materiał w programie Uwaga!, który dotyczył zupełni innej sprawy, ale w tle można było zobaczyć szefa przemyskiego ośrodka pomocy społecznej, który w swoim gabinecie miał na biurku drogi sprzęt dla graczy. Zaniepokoiło to działaczy sieci obywatelskiej Watchdogs, którzy zaczęli zadawać pytania o taki sprzęt u urzędnika, a przede wszystkim o to, kto za niego zapłacił. Przeprowadzone kontrole potwierdziły podejrzenia, że za sprzęt faktycznie zapłaciło miasto.

I to niemałe pieniądze. Kontrola ujawniła, że MOPS w Przemyślu zakupił między innymi dwa laptopy marki MSI o wartości około 7 tysięcy złotych każdy oraz dwa kolejne laptopy za 6 tysięcy złotych. Dla dyrektora kupiono ponadto klawiaturę za 700 złotych i pakiet akcesoriów do służbowego iPhone’a 6 za około tysiąc.

Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Niektórych figurujących w dokumentach urządzeń kontrolerzy nie mogli odnaleźć, a pracownicy korzystali z innych komputerów, niż te, które im przypisano. Jednego z komputerów MSI kontrolerzy nie mogli znaleźć, ale później nagle odnalazł się w serwerowni, pomimo tego, że, zdaniem kontrolerów, nie było go tam wcześniej. Urządzenia elektroniczne również serwisowano, a po dwóch miesiącach skreślane były ze stanu. Ponadto protokoły likwidacji były sporządzane w sposób wyjątkowo ogólnikowy, więc nie wiadomo właściwie dokładnie, jakich dokładnie urządzeń dotyczą. Co gorsza, ośrodek zakupów dokonywał u jednego sprzedawcy, którego towary nie należały do najtańszych.

Wygląda to bardzo nieciekawie dla dyrektora, który miał tydzień na to, by odnieść się do zarzutów, ale zamiast tego zrezygnował z funkcji. Choć zdaje się, że jego kłopoty dopiero się zaczynają.

Ilustracja: MSI

podobne treści