naukanews

Kura była przed jajkiem

Naukowcy twierdzą, że zapytania o to, co było pierwsze: jajko czy kura,
można już nie uważać za pytanie retoryczne. „Od dawna podejrzewaliśmy, że pierwsze było jajko, ale mamy dziś twarde dowody na to, że pierwsza była kura” – powiedział Doktor Colin Freeman z Uniwersytetu w Sheffield.

Kiedy naukowcy z Uniwersytetów w Sheffield i Warwick przyjrzeli się skorupce jajka za pomocą superkomputera  HECToR, odkryli, że białko „nazywane owokledydyną-17 (OC-17) służy jako katalizator, który przyspiesza rozwój skorupki”. Stwierdzili z całym przekonaniem, że ta proteina jest konieczna do tworzenia się skorupki. Piszą, że OC-17 występuje w kurzych jajnikach, więc kura na pewno była pierwsza. Ta-dam!

No dobrze, tylko skąd wzięła się kura? [Rosa Golijan/giz, Metro, CBS News, zdjęcie: Thomas
Pix
]

podobne treści

 • aa

  z ewolucji

 • blabla

  no jak to skąd? z kurnika!

 • retardedanimal

  Oczywiście to pytanie jest zwykle źle formułowane. Zależy co mamy na myśli. Są różne podejścia. Zależy co rozumiemy przez „jajko” i „kurę”. Jeśli chodzi o jakiekolwiek jajko, z którego wylągł się ptak, którego można sklasyfikować jako kura, to oczywiście pierwsze było to jajko. Jeśli chodzi o KURZE jajko, to wtedy oczywiście pierwsza musiała być kura, która wylęgła się z jajka nie-kurzego i pierwsze jajko kurze zniosła. Można też powiedzieć że kura i jajko były pierwsze jednocześnie, jeśli założymy, że ptak kura wylągł się ze „swojego” kurzego jajka. Ale z drugiej strony to jajko uformowało się prawdopodobnie jako pierwsze wewnątrz organizmu ptaka nie będącego jeszcze kurą, czyli wtedy można powiedzieć że jajko było pierwsze. Pytania należy prawidłowo formułować. :)

 • michal9393

  Jeżeli ktoś wieży w Boga to przecież bóg stowrzył zwieżęta a *między innymi kure ” nie stworzył by samego jajka ,

  Ja w boga nie wieże , i dla mnie kura itak była pierwsza :D

 • Anna Piwnicka

  Wątpię, aby wśród naukowców przeważali kreacjoniści.

 • Kogut

  Musiała być kura, bo jajko się samo nie wysiedzi. A kura wyewoluowała.

 • a3021839

  z dupy kury

 • eskalacjaDNIA

  pierwszy był dinozaur !