wynalazki

Kuloodporne koszulki i plecaki dla dzieci

Strzelanina w szkole podstawowej Sandy Hook może stać się początkiem zupełnie nowego podejścia do bezpieczeństwa dzieci w amerykańskich szkołach. Dlatego kolumbijska fabryka sprzętu ochronnego stworzyła serię kuloodpornych koszulek i plecaków, przeznaczoną dla najmłodszych.

Znajdujące się w Bogocie fabryka Cabellaro, od 22 lat specjalizuje się w dostarczaniu sprzętu ochronnego policjantom, ochroniarzom i żołnierzom. Pomimo tego, że Kolumbia nie jest najbezpieczniejszym miejscem na świecie, właściciel fabryki, Miguel Caballero twierdzi, że nigdy nie przyszłoby mu do głowy by zacząć produkować kuloodporne ubrania dla uczniów. Niestety po grudniowej masakrze w amerykańskiej szkole Sandy Hook, jego fabryka zaczęła otrzymywać tak dużą liczbę zapytań o ochronny sprzęt dla dzieci, że, jako biznesmen, nie mógł zignorować takiego zainteresowania.

„Cały czas odpowiadaliśmy, że nie robimy ubrań dla dzieci. Ale maile ciągle przychodziły,” powiedział Caballero agencji AFP.

Dlatego ostatecznie fabryka zdecydowała, że jednak spróbuje stworzyć sprzęt ochronny przeznaczony dla dzieci. W ciągu tygodnia pierwsze prototypy pancernych koszulek i plecaków były gotowe do testów balistycznych, które potwierdziły, że nowa linia kuloodpornych dziecięcych ubrań może wytrzymać serię z karabinu maszynowego. Pancerne ubrania przystosowano rozmiarami do wysokości dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym od 8 do 16 lat a kolumbijska fabryka znalazła już nawet dystrybutora w USA.

Caballero wyjaśnia, że pancerne ubrania nie zostały zaprojektowane do codziennego użytku – zamiast tego mają być wydawane przez nauczycieli w ekstremalnych sytuacjach. Choć na pewno znajdą się rodzice, którzy sami zdecydują się zakupić kuloodporne koszulki dla swoich pociech (jedna sztuka kosztuje od 200 do 400 dolarów w zależności od rozmiaru i wytrzymałości balistycznej).

Znak czasów? Jak najbardziej. Czekamy jeszcze na kuloodporne, kevlarowe pończochy samonośne. Na szczęście w polskich szkołach nikt na razie nie strzela z karabinów maszynowych.

podobne treści