news

Księżycowe opony nigdy nie złapią gumy

Czym się różni poruszanie się pojazdem na kołach po Ziemi od jazdy łazikiem po
powierzchni Księżyca? Gdy padnie ci opona, na tamtej planecie nie ma w
pobliżu żadnej stacji serwisowej, nie można też liczyć na assistance. Tymczasem niewielki problem mógłby stanowić śmiertelne zagrożenie dla załogi misji kosmicznej. Dlatego opony opracowane przez NASA i Goodyear są stuprocentowo niezawodne.

Liczy się także wizerunek NASA. Widzicie, podróżowanie po Księżycu (albo po Marsie) z zapasową oponą w bagażniku wyglądałoby żenująco.

Opona NASA i Goodyear nie będzie wykonana z kauczuku, tylko z metalowych zwojów z 800 sprężynami. Materiał i niejednorodna konstrukcją sprawią, że gorąco, ziąb ani ostre przedmioty nie będą zagrożeniem dla opony. Dzięki sprężynom, nierówności terenu będą naginać, ale nie niszczyć, strukturę koła. W ostateczności, gdyby zawiodło kilka ze sprężyn, dla pojazdu nie będzie to robiło różnicy.

Twórcom opon przyznano „Oscara innowacji”, czyli wyróżnienie na gali Nagród R&D 100 amerykańskiego czasopisma „R&D Mag”, która odbyła się 11 listopada w Orlando na Florydzie.

Naukowiec NASA Vivake Asani mówi o dziele swojego zespołu nieskromnie:

Te opony nie mają prawa się zepsuć. Oznacza to, że wstrząs, który nieodwracalnie uszkodziłby oponę pneumatyczną, tu zniszczy tylko jedną sprężynę. Opona łączy wytrzymałość z elastycznością, dzięki czemu pojazd w nią wyposażony będzie mógł pokonywać duże odległości w trudnym terenie, nie przenosząc nierówności na kabinę kierowcy.

Uważam, że Goodyear powinien zacząć je sprzedawać na Ziemi jako alternatywę dla konwencjonalnych. [Slashgear]

podobne treści