news

Księżyc i Ziemia oglądane na nowo

Koniecznie kliknij,aby powiększyć!

Piękne zdjęcia naszej planety i jej satelity zostały wykonane przez
Elektro-L, nowego rosyjskiego satelitę pogodowego. Krąży on po orbicie
geostacjonarnej 36 tysięcy kilometrów nad Równikiem. Satelita został wyniesiony na orbitę 20 stycznia z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Obowiązkowo kliknij,aby powiększyć!

To pierwszy większy obiekt umieszczony w kosmosie, który od początku powstawał w demokratycznej (a przynajmniej – jak wolą niektórzy – oligarchicznej) Rosji. Elektro-L został zbudowany na zlecenie Rosyjskiej Agencji Kosmicznej w przedsiębiorstwie Stowarzyszenie Naukowo-Produkcyjne Siemiona A. Ławoczkina.

Satelita waży 1620 kilogramów i korzysta z energii generowanej przez panele słoneczne o mocy 1,7 KW. Konstrukcja Elektro-L została dostosowana do modułu serwisowego Navigator i serca zawierającego sprzęt do monitorowania pogody. Taką samą budowę, ale inne wyposażenie, będzie miał kosmiczny teleskop Spektr-R, nad którym prace już trwają.

Elektro-L dysponuje aparatem robiącym zdjęcia w rozdzielczości piksel na kilometr. Satelita wysyła nowe zdjęcia, korzystając z łącza osiągającego prędkość 16,36 megabitów na sekundę. Efekt jest fantastyczny, naprawdę realistyczny. Czyżby Rosjanie nie korzystali z Photoshopa, czy po prostu posługują się nim jeszcze lepiej niż NASA? [Russian Space Web, Facebook]

podobne treści

  • rysiu

    Od razu widać że nasz dom nie jest tak zielony jak to pokazują w prognozie pogody.Wiadomo zasługa ponad 100l. trucia przez samochody.