wynalazki

Książki Augmented Reality według Google

Potencjał technologii Augmented Reality został już dawno temu dostrzeżony przez Google. Wygląda jednak na to, że korporacja upatruje go również na mniej oczywistych polach niż gogle czy okulary. Chodzi bowiem o… książki.

Jak donosi serwis Engadget, Google otrzymało niedawno dwa nowe patenty na wykorzystanie technologii rozszerzonej rzeczywistości. Oba dotyczą jednak książek, w dodatku papierowych, a nie ebooków, co raczej nie kojarzy się za bardzo z Mountain View. Tymczasem Google opatentowało dwa sposoby na to, by, wykorzystując technologię Augmented Reality, wzbogacić klasyczne książki.

Pierwszy z patentów został nazwany Storytelling Device i można powiedzieć, że jest swego rodzaju rozwinięciem znanych z dzieciństwa „trójwymiarowych” książek, które, wraz z przewracaniem kolejnych stron, rozkładają papierowe elementy związane w jakiś sposób z opowiadaną historią. Ich cyfrowym odpowiednikiem miałoby być właśnie Storytelling Device, które nad tekstem miałoby wyświetlać dopasowane do treści książki hologramy.

Drugi patent nazywa się Media Enhanced Pop-Up Book i jest dużo prostszy do wprowadzenia. Mountain View proponuje bowiem dodanie do książek trzeciej okładki, która pełniłaby jednocześnie rolę stojaka na tablet lub smartphone. Dzięki kamerom oprogramowanie urządzenia mogłoby rozpoznawać strony i wyświetlać na jego ekranie dodatkowe informacje powiązane z tekstem lub treści multimedialne.

Oczywiście nie ma pewności, że Google kiedykolwiek zdecyduje się wprowadzić te wizje w życie, zwłaszcza, że przynajmniej pierwszą z nich byłoby dużo łatwiej zrealizować przy pomocy okularów lub gogli w rodzaju HoloLen.

podobne treści