news

Krzyki w środku, cisza na zewnątrz – specjalny stadion na Mistrzostwa Świata

Już za 9 dni w RPA rozpoczną się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Na stadionie w Kapsztadzie 69 070 fanów będzie krzyczeć, płakać, śmiać się, wzdychać, sapać i przeklinać. Jednak poza stadionem nikt tego nie usłyszy. Wszystko dzięki genialnemu pomysłowi, który wszystkie stadionowe dźwięki zatrzyma w środku.

Stadion został zbudowany w jednej z najpopularniejszych dzielnic Kapsztadu. Nic dziwnego, że mieszkańcy okolicznych domów obawiali się wydobywających się z reguły ze stadionów hałasów. By zatrzymać je wewnątrz budynku, niemiecka firma Schlaich Bergermann stworzyła specjalną strukturę, którą przykryła trybuny.

Konstrukcja składa się z 9000 szklanych paneli o grubości 13 mm, ułożonych ponad trybunami w pierścień o łącznej powierzchni 37 000 metrów kwadratowych. Pod szklanym dachem podwieszono siatkę z teflonu i włókien szklanych. Całość odbija dźwięki z trybun z powrotem na trybuny i w kierunku boiska. Dzięki temu dźwięk nie wydobywa się poprzez środkowy otwór w dachu.

South Africa's Soundproof Stadium For the World Cup

Dach jednocześnie ochroni kibiców przed ewentualną, kiepską pogodą. Która, w brew pozorom w Kapsztadzie nie jest taka rzadka. Mieszkańcy żartują, że można tam przeżyć cztery pory roku w ciągu jednego dnia. A wszystko przez wiejący tam wiatr, napędzany przez dwa prądy morskie – ciepły z Oceanu Indyjskiego i chłodny z Atlantyku. Turbulencje wzmagane są przez znajdującą się w pobliżu Górę Stołową. Dach, dzięki swojemu wklęsłemu kształtowi sprawia, że wiatr opływa stadion dookoła. I już nic nie przeszkodzi w zdrowej, uczciwej i głośnej (w środku) rywalizacji. [Popular Science/giz]

podobne treści

  • couch

    bogata europa i stany beda sie bawic w kraju gdzie ludzie umieraja z glodu w gettach.miljardy poszly nie na poprawe bytu najbiedniejszych tylko na stadiony i uciechy najedzonych

  • yellowww_83

    całego świata nie uszczęśliwisz…