internet

Kryzys budżetowy spowodował, że zamknięto strony NASA i innych amerykańskich agencji

Brak porozumienia pomiędzy Demokratami a Republikanami w sprawie amerykańskiego budżetu spowodował, że wczoraj w życie weszły ograniczenia, dotykające wszystkich instytucji, których funkcjonowanie nie jest niezbędne dla bezpieczeństwa USA. Z naszej perspektywy skalę cięć najlepiej widać na przykładzie zamkniętych stron internetowych.

Jak zwykle w takich sytuacjach, najbardziej ucierpią instytucje naukowe i użyteczności publicznej. W NSA i w innych agencjach wywiadowczych, które w poprzednim roku budżetowym pochłonęły w sumie ponad 52 miliardy dolarów, „business as usual”. No, prawie. Nawet NSA wysłała na urlop ludzi odpowiedzialnych za swoją stronę internetową.

Tymczasem w NASA już 97 procent pracowników zostało wysłanych na bezpłatny urlop. Kontrola misji ma co prawda pozostać na stanowisku by upewnić się, że astronautom na pokładzie ISS nic nie zagraża, ale o stronie internetowej można zapomnieć. Aktualnie po wpisaniu w przeglądarkę adresu www.nasa.gov użytkownik zostaje przeniesiony na stronę informującą o tym, że z powodu „wygaśnięcia finansowana z budżetu federalnego strona nie jest dostępna”. Podobnie jest w przypadku stron Biblioteki Kongresu czy NOAA. Można także na jakiś czas zapomnieć o aktualizacjach statusów w mediach społecznościowych. Pracownicy odpowiedzialni na przykład za profil NASA na Instagramie są właśnie na przymusowym urlopie.

Strony internetowe niektórych innych instytucji działają, choć ich funkcjonowanie jest ograniczone. Tak jest w przypadku Departamentu Sprawiedliwości, Agencji Ochrony Środowiskaczy Departamentu Obrony, które są co prawda dostępne, ale nie będą aktualizowane na bieżąco.

Co prawda świat nie zawali się z powodu braku aktualizacji na niektórych stronach internetowych, a Demokraci i Republikanie, wcześniej czy później, porozumieją się w sprawie budżetu USA, ale do tego czasu raczej nie usłyszymy niczego nowego od NASA.

Na zakończenie ciekawostka – wygląda na to, że w działaniu DARPA absolutnie nic się nie zmieniło.

podobne treści