biznes

Kryptowaluta Facebooka na celowniku Komisji Europejskiej

Wygląda na to, że Komisja Europejska może poważnie utrudnić adaptację, jeśli nie wszędzie, to przynajmniej na terenie Unii Europejskiej, kryptowaluty Facebooka. Jak podaje Bloomberg, KE chce przyjrzeć się możliwemu wpływowi wirtualnej waluty Libra na konkurencyjność rynku.

Komisja Europejska zamierza zbadać potencjalny wpływ kryptowaluty Libra na konkurencję w ramach państw Unii Europejskiej. Do poszczególnych przedsiębiorstw zrzeszonych w Libra Association, które pracują nad rozwojem nowego projektu Facebooka, zostały już wysłane specjalne kwestionariusze, na których podstawie oceniane będzie zaangażowanie danego podmiotu w proces rozwoju Libry.

Obawy Komisji Europejskiej związane są z pozycją najważniejszego gracza zaangażowanego w projekt, czyli oczywiście Facebooka. KE podejrzewa, że jego pozycja na rynku mediów społecznościowych może przełożyć się na znacznie szerszy dostęp do danych potencjalnych użytkowników Libry, do których dużo trudniej będzie dotrzeć konkurencji.

Postępowanie jest na razie w bardzo wczesnym stadium, ale może niepokoić szefostwo Facebooka – jeśli organy UE rozpoczną oficjalne postępowanie, a firma zostanie uznana winną stosowania praktyk monopolistycznych, musiałaby się liczyć z karami finansowymi. A te potrafią być dotkliwe. Przykładowo w marcu tego roku Google otrzymało 1,5 miliarda euro kary za naruszenie unijnych przepisów antymonopolowych.

podobne treści