biznesinternetkrótka piłka

Krótka piłka: PayPal rozwodzi się z eBayem

Wygląda na to, że kwietniowe oświadczenie eBaya wykluczające możliwość utracenia kontroli nad PayPalem okazało się zwyczajnie fałszywe.  Kierownictwo jednego z najsłynniejszych portali aukcyjnych świata poinformowało dziś o planach przekształcenia platformy PayPal w niezależną, oddzielną firmę.

Pierwsze pogłoski o nadchodzącej separacji platform pojawiły się w sieci już na początku drugiego kwartału tego roku, kiedy to media obiegła informacja o rzekomych planach grupy inwestorów dążących do podzielenia serwisu na dwie osobne firmy. Doniesienia te spotkały się z natychmiastową reakcją przedstawicieli eBaya, którzy stanowczo wykluczyli możliwość powodzenia tej inicjatywy.

Dziś wiemy już, że ówczesne deklaracje portalu zostały brutalnie zweryfikowane przez rynkową rzeczywistość. Jak stwierdził sam szef eBaya, John Donahoe, trwanie w obecnym stanie rzeczy byłoby niekorzystne z punktu widzenia długofalowej strategii i interesów oby serwisów. Nie jest tajemnicą, że dochody PayPala rosną w tempie przewyższającym wzrost notowany przez finanse eBaya. Jak informuje serwis ekonomia.rp.pl – „ Roczny dochód PayPal wyniósł w zeszłym roku 7,2 mld dolarów (19% wzrostu), natomiast dochód eBay wyniósł 9,9 mld dol – co oznacza wzrost o 10 proc. w ciągu roku.

Oficjalne oddzielenie obydwu oddziałów firmy nastąpi dopiero za nieco ponad 9 miesięcy, kiedy to serwis płatniczy samodzielnie wkroczy na giełdę. Nowym szefem PayPala zostanie Dan Schulman, który przejdzie do niej porzucając swoje stanowisko w American Express. Kolejnym CEO eBaya ma zostać zaś dotychczasowy dyrektor eBay Marketplaces – Devin Wenig.

Źródło: Engadget.com

podobne treści