design

Kręty żyrandol nad krętymi schodami

Rozwiązanie wydaje się tak oczywiste, że pozostaje się dziwić, że nie jest wykorzystywane we wszystkich domach, gdzie zamontowano kręte schody. Oświetlenie można przecież zamontować na spodniej części schodów, dzięki czemu domownicy odniosą wrażenie, że przechadzają się pod schodami z gwiazd.

Projekt został wykonany przez libańskich specjalistów od oświetlenia, .PSLAB, dla klienta urządzającego dom w Bejrucie. Kręte schody z drugiej strony zostały zamienione w żyrandol – źródła światła ukryto pod stopniami. Miejmy tylko nadzieję, że wykorzystano niezawodne żarówki/świetlówki, których nie trzeba zbyt często zmieniać.

Projektanci wyjaśniają, że chcieli znaleźć oświetlenie współgrające z wnętrzem:

Inspiracja projektantów .PSLAB pochodziła z głównych cech klatki schodowej. Celem było stworzenie koncepcji oświetlenia, które nie tylko wpasuje się w wyróżniające elementy, ale i będzie stanowić uzupełnienie istniejącej struktury. Ograniczenia, na jakie napotkali, wzięły się nie z przestrzeni, tylko ze źródła oświetlenia, które wymagało specjalnego traktowania, by koncepcja mogła stać się rzeczywistością.

Niestety, by wyglądałoby to widowiskowo, schody muszą być naprawdę duże. [Contemporist]

podobne treści