nauka

Krem przeciwgrzybiczny lekiem na HIV?

Przyzwyczailiśmy się do tego, że skutki uboczne leków zazwyczaj nie są dla nas korzystne. Okazuje się jednak, że nie musi być tak zawsze. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Rutgers New Jersey Medical School udowodniło, że środek stosowany między innymi jako składnik kremu przeciwgrzybicznego, skutecznie eliminuje wirusa HIV.

Ciclopirox jest składnikiem wielu leków przeciwgrzybicznych, na przykład kremów do stóp. Jednak amerykańscy badacze udowodnili, że lek ten można z powodzeniem zastosować do walki z wirusem HIV. W laboratorium lek ten nie tylko wyeliminował wirusa z hodowli komórkowej, ale także, w przeciwieństwie do większości stosowanych dziś metod, spowodował, że wirus nie pojawił się po odstawieniu terapii.

Według badaczy jedną z cech, które sprawiają, że wirus HIV jest tak odporny na współczesne terapie antywirusowe, jest jego zdolność do wyłączenia mechanizmów zarządzających apoptozą czyli „samobójstwem” zarażonej komórki. W normalnych warunkach uszkodzona lub chora komórka umiera, by inne komórki organizmu mogły pozostać zdrowe. W przypadku wirusa HIV, zakażone komórki nie ulegają zniszczeniu, stają się więc rezerwuarem wirusa. Ciclopirox blokuje ten proces, dzięki czemu zakażone komórki mogą znowu obumierać.

Oczywiście zanim Ciclopirox stanie się realną alternatywą dla obecnych terapii przeciwko wirusowi HIV, będzie musiał przejść jeszcze wiele testów klinicznych. Jednak w tym wypadku zadanie jest ułatwione – lek jest już stosowany i udowodniono, że jest bezpieczny dla ludzi. Proces wprowadzania go do obrotu jako lek na HIV powinien więc trwać krócej.

Jeśli testy kliniczne potwierdzą laboratoryjne ustalenia naukowców, może się okazać, że dzięki temu odkryciu walka z wirusem HIV nie będzie już musiała trwać przez całe życie chorego.

Zdjęcie: Flickr/Ice Blade

podobne treści