naukanews

Kostka Rubika versus ośmiornica

Lubicie się bawić kostką Rubika? Nie tylko wy, ośmiornica też chętnie pogłówkuje. Badania naukowców z Wielkiej Brytanii wykazały, że to inteligentne zwierzę uwielbia majstrować przy kostce. Jak pewnie wiecie z autopsji, układanie kostki Rubika nie należy do łatwych łamigłówek, bo kombinacji jest ponad 43 tryliony. Pierwszy zanotowany wynik układania kostki Rubika 3x3x3 z 1980 roku wynosi 54 sekundy. Dwa lata później zorganizowano pierwsze mistrzostwa, gdzie poprawny układ pól ułożono w 22,95 sekundy. Obecnie rekord wynosi 7,08 sekundy i ustanowił go na mistrzostwach Czech Open 2008 Holender Erik Akkersdijk.Trzecie miejsce zajął Polak, Tomek Żołnowski z Płocka. Na Fuglsangpark Open 2009 kostkę ułożył w 7,91 sekundy. Wcześniej, bo już podczas Polish Open 2006 w Wadowicach ułożył kostkę w 13,42 sekundy.

Badania wykazały, że ośmiornica ma sześć „rąk” i dwie „nogi”. Do poruszania kostką używa 6 ramion, a dwa pozostałe do podpierania się. Zaobserwowano także osobniki potrafiące biegać tylko na dwóch ramionach.

Zobaczcie sami, jak inteligentne, a zarazem groźne dla człowieka jest to zwierzę.  A jak szybko poradzi sobie z otwieraniem słoika…?

Nasz polski zawodnik w akcji

Zdjęcie: electricnude/Flickr

podobne treści