news

Kostka Rubika do ułożenia w 20 ruchach!

Przyznaje się bez bicia – nigdy nie kręciło mnie układanie tych kwadracików… 

Według naukowców każdy układ Kostki Rubika można rozwiązać w 20 ruchach. 20! Dajecie wiarę?

Wszystkich kombinacji może być 43 tryliony 252 biliardy 3 biliony 274 miliardy 489 milionów 856 tysięcy. Uff. Tylko „tyle”. I z każdego z tych ułożeń kolorowych kwadracików można dojść do ostatecznego etapu Kostki w maksymalnie 20 ruchach (lub oczywiście w mniej, jak ktoś umie).  

Ta liczba nazwana została „Boską„. Ewoluowała przez lata i jej wartość konsekwentnie malała wraz z mocą komputerów wykorzystywanych do obliczeń. W roku 1981 szacowano liczbę ruchów na 52, następnie w 1992 roku było to już zaledwie 37. By dojść do obecnych 20 ruchów, skorzystano z mocy obliczeniowej Google – mocy, która odpowiada 35 latom pracy dobrego procesora (punktem odniesienia był czterordzeniowy Intel Nehalem 2,8 GHz) w pojedynczym komputerze.   

[Kyle VanHemmert/giz, Cube 20]

Zdjęcie: M. Christian

podobne treści

 • a

  no ale jest oczywistym ze nie zejda do 1 ruchu nawet przy wykozystaniu 100000000000000 takich kompow google

  nawet do 5-ciu

 • b

  a: Nie zejdą poniżej 20. Właśnie to udowodnili – to jest koniec możliwości. Kostka została ostatecznie złamana.

 • Anonim

  To nie do końca 20, jeden „ruch” może oznaczać dwa obroty o 90 stopni, więc z punktu widzenia człowieka może być konieczne wykonanie nawet 40 ruchów, a skoro za „ruch” uznajemy zestaw ustalonych wcześniej kombinacji obrotów, może się okazać że na upartego znów zejdziemy poniżej tej boskiej liczby definiując bardziej złożone ruchy :]
  Tak czy inaczej to imponujące bo ja nadal nie pojmuję jakim cudem te kosteczki się nie rozpadają ;D