naukanewsWiadomości promowane

Kosmos, Internet i klocki Lego

Jest koniec października tego roku. Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dowódca załogi, Sunita Williams, rozpoczyna przełomowy eksperyment. Wszystko jest już zapięte na ostatni guzik, specjalnie przygotowany w tym celu laptop NASA sygnalizuje nawiązanie połączenia. W niemieckim centrum ESA robot zbudowany z klocków Lego zaczyna się poruszać.

Niby nic szczególnego, jednak eksperyment udowodnił bardzo istotną rzecz – opracowany przez NASA i ESA protokół komunikacyjny DTN działa i można wykorzystać go w praktyce. Potencjalnie do stworzenia Internetu o zasięgu międzyplanetarnym.

Stosowane w sieciach informatycznych protokoły komunikacyjne dzielą dane na pakiety i przesyłają je do najbliższego działającego węzła sieciowego. Zaadresowany pakiet wędruje od routera do routera aż w końcu trafia do odbiorcy. Działa to świetnie w warunkach ziemskich, gdzie można spokojnie założyć, że routerów jest dużo, a prawie wszystkie pakiety dotrą w końcu do adresata.

Problem pojawia się w kosmosie, w którym odległości są ogromne a przekaźników bardzo mało. Dlatego protokół DTN (Disruption Tolerant Networking) zaprojektowano w ten sposób, by brał pod uwagę przerwy w komunikacji oraz błędy:

„Dane [w sieci DTN] przesyłane są ‚skokami’. Podczas oczekiwania na połączenie z kolejnym węzłem, pakiety są czasowo przechowywane i przesyłane dopiero wtedy, gdy kolejne połączenie jest dostępne.”

Takie rozwiązanie pozwala na nawiązanie komunikacji pomiędzy urządzeniami na bardzo duże odległości. Komunikacji dużo sprawniejszej niż stosowane do tej pory bezpośrednie połączenia.

„Eksperymentalny protokół DTN, który przetestowaliśmy na stacji kosmicznej, może być pewnego dnia użyty przez ludzi znajdujących się na orbicie Marsa do sterowania robotami znajdującymi się na powierzchni planety; albo nawet z Ziemi, wykorzystując do komunikacji orbitujące nad nami satelity,” mówi Badri Younes z NASA.

[NASA via Mashable]

podobne treści