news

Korki na mundial

Mundial za pasem, więc i firmy produkujące obuwie nie mogą próżnować. Od dawna zresztą rywalizują o miano najbardziej innowacyjnej. Nawet budowa buta to dziś owoc osiągnięć naukowych. Na przykład Adidas zaprezentował najlżejszy but, jaki dotychczas wyprodukowano.

Przeciętne korki piłkarza ważą około 300 gramów, ale Adidas F50 Adizero są znacznie lżejsze – ważą tylko 164 gramy. Podnosząc je, ma się zabawne wrażenie, że trzyma się w dłoni tylko kilka listów wyjętych ze skrzynki. Łatwo dać się nabrać i chwycić but z niepotrzebnie dużą siłą.

Specjalista ds. produktów z Adidasa, Aubrey Dolan, tłumaczy, że zaprojektowanie takiego buta było możliwe tylko dzięki wykorzystaniu wielu nowatorskich pomysłów. „Łatwo zastąpić materiał lżejszym na potrzeby egzemplarza na wystawę, ale stworzenie lekkiego i wytrzymałego buta to już wyzwanie.”

Większość butów do gry w piłkę nożną ma sztywne wkładki, które zapewniają stabilność. Nie znajdziemy takiej w F50 Adizero, gdzie rolę wewnętrznego usztywniacza przejmuje zewnętrzna podeszwa z poliamidu. Stabilizację zapewniają wypustki biegnące jak płetwy wzdłuż podeszwy.

Adidas F50 Adizero shoes

Sekret tkwi w dokładnie wyważonej, zgranej z kształtem stopy budowie podeszwy. Wyżłobienia biegną po zagiętych liniach, ponieważ zbyt ostry kąt mógłby sprawić, że cała podeszwa pęknie. W końcu to tylko kawałek plastiku. Kształt i grubość podeszwy są różne na całej jej długości. Dzięki temu m.in. pięta jest lepiej usztywniona, a przód bardziej elastyczny.

Adidas F50 Adizero shoes

Dolan zdradził, że inspiracją do powstania tego typu modelu było kolarstwo: „Ramy rowerów, jakie oglądamy na Tour de France, są tak mocne dzięki starannie dobranej budowie.”

Adidas F50 Adizero shoes

Wierch buta przywodzi na myśl obcięty kalosz, ale nie jest wykonany z byle plastiku. „Uszyto” go z mikrofibry, czyli przeplecionych miniwłókien. W tym przypadku staranny dobór materiałów doprowadził do powstania materiału odpowiednio elastycznego i odpowiednio sztywnego. Dzięki temu zbędna stała się wewnętrzna warstwa materiału, a strukturę buta można wzmocnić w wybranych miejscach przez zróżnicowanie grubości mikrowłókien.

Adidas F50 Adizero shoes

Jaką mamy pewność, że but nie rozpadnie się w połowie pierwszego meczu? Dolan zarzeka się, że to najdokładniej przetestowany produkt w historii firmy. Buty nosili już amatorzy i zawodowcy, na mrozie i upale. Ciekawe, kto je założy na mundialowych boiskach w tym roku i czy faktycznie najlżejsze buty świata okażą się niezawodne. [Fast Company]

podobne treści