newstutoriale

Kontroluj swój komputer przy pomocy iPada

Istnieją różne sposoby umożliwiające użytkownikowi iPada na zdalny dostęp do większości swoich plików, a nawet całego komputera. Oto kilka z nich.

iPad jest przede wszystkim gadżetem służącym do przeglądania plików multimedialnych. A gdzie znajduje się ich najwięcej, jeśli nie na twoim komputerze? Dzięki poniższym aplikacjom będziesz miał do nich wszystkich łatwy, szybki i co najważniejsze – zdalny dostęp. Oto czego będziesz potrzebować:

Pliki muzyczne i filmy

Strumieniowanie plików audio i wideo jest możliwe dzięki aplikacjom takim jak Air Video oraz StreamToMe. Obie kosztują 3 dolary, są kompatybilne z iPhonem, umożliwiają konwersję plików wideo, lecz różnią się kilkoma zasadniczymi cechami.

Jeśli…

• Masz peceta z Windowsem
• Nie potrzebujesz strumieniowania plików muzycznych
• Twoje pliki są zapisane w formacie h.264/mp4

Wtedy użyj Air Video. Jest to świetna aplikacja, która umożliwia kontrolowanie jakości przesyłanego strumienia wideo i posiada wersje „serwerowe” na obie platformy: PC oraz Mac.
How To: Access Your Entire Computer From an iPad
h.264, nawet w jakości HD, wygląda tutaj lepiej niż w StreamToMe. Jeśli więc w tym formacie masz najwięcej zapisanych filmów, to Air Video będzie lepszym wyborem.

Jeśli…

• Masz Mac’a
• Chciałbyś strumieniować filmy oraz muzykę

Wtedy powinieneś wybrać StreamToMe. Tak samo jak Air Video potrafi konwertować strumieniowany film na żywo, lecz przebija AV dzięki możliwości przesyłania również dźwięku.
How To: Access Your Entire Computer From an iPad

Konfiguracja obu programów jest niemalże identyczna. Każdy z nich wymaga aplikacji serwera zainstalowanej na komputerze, ze wskazanymi plikami audio i wideo. Obie aplikacje obsługują przekierowywanie portów, dzięki czemu nie ma problemów ze strumieniowaniem danych poza sieć lokalną.

Dokumenty

By w pełni cieszyć się możliwością udostępniania plików tekstowych, będziesz musiał zainstalować aplikację GoodReader. Kosztuje ona tylko jednego dolara.

How To: Access Your Entire Computer From an iPad
GoodReader jest aplikacją, która pozwala na połączenie się z najrówniejszymi rodzajami serwerów chmuropodobnych (Dokumenty Google, Dropbox) oraz lokalnych (FTP). Gdy już się zalogujesz, GoodReader przygotuje listę plików znajdujących się na serwerze, które będą się nadawać do przeglądania na iPadzie. Umożliwi to otwieranie plików Worda, Excela, PowerPointa oraz wielu innych.

How To: Access Your Entire Computer From an iPad

Istnieje również możliwość zrobienia z iPada serwera plików widzianego przez pecety oraz maki. Instrukcję znajdziesz tutaj.

Dodatkowo, dzięki opcji „Manage Files”, możesz zarządzać swoimi dokumentami oraz wysyłać je pocztą elektroniczną.

Kontrolowanie całego komputera

Jeśli potrzebujesz pełny dostęp do swojego komputera, a nie tylko do wybranych plików na dysku twardym, to będziesz potrzebować VNC.

Dzięki Virtual Network Computing możesz, najprościej mówiąc, widzieć co się dzieje z twoim komputerem i pracować na nim będąc zupełnie gdzie indziej. Pełną instrukcję instalacji programu (dla Windows oraz OS X) znajdziesz tutaj.

Gdy już zainstalujesz na swoim komputerze VNC, będziesz potrzebował jego klienta na iPada. W App Store znajdziesz całe mnóstwo odpowiednich aplikacji, sam poleciłbym ci prosty Mocha VNC Lite (do ściągnięcia za darmo) oraz rozbudowany, kosztujący 12 dolarów Desktop Connect.

How To: Access Your Entire Computer From an iPad

Desktop Connect posiada funkcję „Touchscreen Mode”, której wyłączenie ułatwi nam zdalne sterowanie komputerem przy użyciu dotykowego iPada.

Jeśli macie własne sposoby na zdalne zarządzenia plikami to dajcie nam znać w komentarzach.

podobne treści

  • mac_mark

    Jest jeszcze bardzo dobry teamviewer który bardzo dobrze pracuje na iphone.