newswtf

Kontraola NIK: nieprawidłowości w Polskiej Agencji Kosmicznej

Nieczęsto zdarza się, by wszystkie siły polityczne w polskim parlamencie mówiły jednym głosem. Tak jednak stało się trzy lata temu, kiedy to posłowie, przy jedynie trzech głosach sprzeciwu, powołali do życia Polską Agencję Kosmiczną. Teraz okazuje się, że Agencja ta jest bardzo, ale to bardzo… Polska.

Niestety akurat w tym wypadku przymiotnik ten oddaje nasze najgorsze narodowe cechy. Reporterzy Radia ZET dotarli do wystąpienia pokontrolnego Najwyższej Izby Kontroli, które nie pozostawia suchej nitki na kierownictwie Agencji.

Jak się okazuje, z budżetu, który wyniósł 10 milionów złotych (Radio Zet nie podaje jakiego okresu dotyczyła kontrola; z wcześniejszych doniesień medialnych wynikało, że roczny budżet agencji wynosi właśnie 10 milionów złotych), wydano praktycznie wszystko. Co nie byłoby nawet aż tak dużym problemem, gdyby nie to, że za te pieniądze właściwie nic nie zrobiono.

Połowa tej kwoty została wydana na pensje, pozostałe pieniądze na ubezpieczenia pracowników, opłacenie nadgodzin i ekwiwalentów oraz na koszty podróży. W tym ostatnim przypadku ponad 200 tysięcy złotych wydano na bilety lotnicze, co gorsza, wbrew ustawie o zamówieniach publicznych. Kolejne 350 tysięcy złotych pochłonęło doradztwo, ale nie wiadomo właściwie w czym doradzano, ponieważ wynajęci bez konkursu czy przetargu eksperci, nie wykonali żadnych sprawozdań ze swojej działalności. Spośród 17 zadań, jakie postawiono przed Polską Agencją Kosmiczną, jej obecne kierownictwo mogło rozliczyć się tylko z jednego.

Nie jest to przychylna laurka dla kierownictwa Polskiej Agencji Kosmicznej. Miejmy nadzieję, że z tak druzgocącego raportu szybko zostaną wyciągnięte odpowiednie wnioski.

Zdjęcie: Flickr/woodleywonderworks

podobne treści