wynalazki

Dom dla ofiar trzęsienia ziemi wznoszony w kilka minut


Konstrukcja EDV-01 japońskiej marki Daiwa Lease przypomina kontener, ale ma służyć jako schronienie ofiarom klęsk żywiołowych i innym potrzebującym. Łatwo ją przetransportować drogą lądową lub powietrzną i ustawić tam, gdzie ludzie stracili dach nad głową.

Schronienie dla dwóch osób zostało wyposażone w ogniwa fotowoltaiczne oraz akumulatory, więc korzysta z energii słonecznej, by dostarczać mieszkańcom prądu. EDV-01 towarzyszy też zbiornik na wodę o pojemności 800 litrów, zaś specjalny system kanalizacyjny opracowano tak, by powstał kompostownik, umożliwiający nawożenie ogrodu. O komunikację ze światem zewnętrznym zadba dołączona do kontenera antena satelitarna.

Najlepsze, że wystarczą dosłownie minuty, by EDV-01 rozstawić. I już do dyspozycji potrzebujących jest nieźle wyposażone, dwupiętrowe, samowystarczalne schronienie. W zamyśle posłuży mieszkańcom na miesiąc, w praktyce i w razie potrzeby – na znacznie dłużej.

Twórcy deklarują, że pracują jeszcze nad zmniejszeniem wymiarów kontenera, głównie po to, by ograniczyć koszty transportu oraz zużycie energii. [DigInfo TV]

podobne treści