biznes

Koniec wsparcia dla Windowsa XP to także problem dla producentów i właścicieli bankomatów

Starzejący się Windows XP jest problemem nie tylko dla Microsoftu, któremu zależy na tym, by jak najwięcej klientów kupiło nowszą wersję ich systemu operacyjnego. Jak donosi Bloomberg Businessweek jest to także problem dla producentów bankomatów, którzy jak na razie nie kwapili się do tego, by go rozwiązać.

Bloomberg, powołując się na NCR, amerykańską firmę, która między innymi produkuje bankomaty, twierdzi, że na całym świecie 95 procent tych maszyn działa pod kontrolą Windowsa XP. Coś, co jeszcze dziesięć lat temu byłoby powodem do dumy, dziś staje się coraz większym problemem, ponieważ Microsoft nie zamierza świadczyć wsparcia technicznego po 8 kwietnia tego roku. A producenci bankomatów będą już niedługo musieli stawić mu czoła ponieważ nieaktualizowane oprogramowanie może dość szybko stać się zagrożeniem dla bezpieczeństwa. A w przypadku bankomatów chyba wszyscy woleliby tego uniknąć.

NCR przypomina, że Microsoft od lat informował o tym, że wsparcie techniczne dla Windowsa XP wcześniej czy później się skończy, jednak producenci bankomatów nie śpieszą się z wprowadzaniem zmian. Eksperci szacują, że do 8 kwietnia, kiedy to Redmond zakończy wsparcie dla podstawowej wersji Windowsa XP, jedynie 15 procent maszyn działać będzie pod kontrolą nowszego Windowsa 7.

Co z pozostałymi maszynami? Producenci oraz operatorzy bankomatów będą w końcu musieli zaktualizować system operacyjny swoich maszyn, jednak wymiana oprogramowania w prawie 2 milionach urządzeń na całym świecie (dane z 2008 roku), będzie musiała trochę potrwać. Dlatego niektóre firmy, jak na przykład JPMorgan, który posiada 19 tysięcy bankomatów, zdecydowały się na wykupienie od Microsoftu dodatkowego wsparcia dla Windowsa XP. A to kosztuje, więc banki będą miały motywację do jeszcze wdrażania „nowego” systemu operacyjnego.

Pomijając już zamieszanie, jakie niewątpliwie towarzyszyć będzie już niedługo wprowadzaniu nowszego systemu operacyjnego do setek tysięcy bankomatów na całym świecie, sama przesiadka przyniesie klientom dużo korzyści:

„Windows 7 pozwala na prawdziwie nowoczesne możliwości związane z interfacem dotykowym,” twierdzi Robert Johnston, szef marketingu NCR. „[Dzięki temu] spełnimy oczekiwania klientów na temat tego jak powinno wyglądać urządzenie samoobsługowe na początku XXI wieku.”

Zdjęcie: Flickr/catatronic

podobne treści