news

Koniec testów Cr-48, Chrome OS w połowie tego roku

Pamiętacie netbooka Cr-48, przeznaczonego wyłącznie do testów Chrome OS? Sundar Pichai, szef działu produkcji Google, potwierdził koniec wysyłek darmowych egzemplarzy dla testerów, zapowiadając także finalną wersję systemu już za parę miesięcy.

Chrome OS, system od Google, ma być pierwszym tak nagłośnionym systemem działającym w chmurze. Generalnie rzecz biorąc, cały system operacyjny jest po prostu przerośniętą przeglądarką Chrome. Wszystkie aplikacje będą działać w oparciu o Internet, większość danych użytkownika będzie przechowywana na serwerach. Cr-48 był pierwszym egzemplarzem netbooka, który miał wgrany fabrycznie Chrome OS. Służył on wyłącznie do testów i był wysyłany do wybranych osób w Stanach Zjednoczonych.

Wysyłka darmowych netbooków się zakończyła, a Google obiecuje kolejne maszyny, teraz już markowe, a nie no-name’y, z finalną wersją systemu w połowie tego roku. Czekacie z niecierpliwością, czy pozostajecie wierni swojemu Windowsowi/Mac OS/Linuksowi? [@sundarpichaiPC World]

podobne treści

 • dawid.dubanosow

  „swojemu Windowsowi/Mac OS/Linuksowi? ” To Chrome OS po części ma być Linuksem, wiec się pewnie skusze :P

 • piwkowski

  Pytanie tylko ile cos takiego bedzie kosztowac. Weżmy np takiego netbooka ASUS 1005 cośtam. Kosztuje koło 800 zł. 10 calowy ekran-nie zawielki,ale mozna pracowac. Bateria koło 5 godzin realnej pracy. duży twardy dysk i cóź wiecej potrzeba. Linuxa tez mozna sobie zainstalowac.
  No a teraz nowe dziecko googla. Choc jestem wielkim fanem google,to jakos ciezko mi sobie wyobrazic ze ludzie kupują netbooka troche jednak wykastrowanego,bo juz programow cobardziej specjalistycznych nie zainstalujemy. Sibelius do pisania nut, czy prgramy do obrobki grafiki itd. wymagają windowsa ,albo co najmniej linuxa w pełnej wersji,a tu przeglądarka choć pewnie z bardzo rozbudowanymi możliwościami. Hmmmm. Mam Motorolę Milestone podkręconą na 1 GHz i całą gamę appsów do różnych serwisów, i podejrzewam że nowy komp googla nie prześcignie jej o wiele. Najważniejsze pytanie to w jakiej cenie będzie ten sprzęcior. bo Jeżeli 500-600zł to ma jeszcze sens,ale więcej nie. Ważne są też oczywiście flaki tego sprzętu bo co nam po kopie z jednordzeniowym prockiem w czasach HD. Poczekamy zobaczymy.

 • dawid.dubanosow

  „Sibelius do pisania nut, czy programy do obrobki grafiki itd. wymagają Windowsa ,albo co najmniej linuxa w pełnej wersji,a tu przeglądarka choć pewnie z bardzo rozbudowanymi możliwościami.” ← Nie wiem czy miałeś okazję testować aplikacje na chromeOS, ale niektóre naprawdę są niczego sobie, w dodatku internetowa wersja Photoshopa bije oryginalnego na głowę – oczywiście innej firmy. mamy tez do grafiki wektorowej i kij wie czego tam jeszcze.