news

Koniec laptopów?

Kanibalizacja amerykańskiego rynku przez tablet Apple najmocniej odbiła
się na na laptopach. Przyrost ich sprzedaży zaczął w tym roku spadać, a następnie
się zatrzymał. W sierpniu po raz pierwszy sprzedano w USA mniej komputerów przenośnych niż przed rokiem. Analitycy Morgan Stanley uważają, że jedną z przyczyn spadku dynamiki wzrostu było pojawienie się tabletów, w szczególności iPada.

Wkrótce się przekonamy czy to chwilowy spadek, czy początek nowego trendu. Już w zeszłym roku mówiło się o zastępowaniu laptopów… smartfonami. Kiedy telefony komórkowe zyskały więcej funkcji, szczególnie łączność z Internetem i mailem, stały się alternatywą dla komputerów. Na przykład dla przedstawicieli zawodów, którzy potrzebują komputerów głównie ze współpracownikami.

Is the Notebook Dying?

Wkrótce w sklepach dostępnych będzie wiele alternatyw dla iPada, także tych tańszych. Tablety mogą jeszcze poważniej zaszkodzić laptopom. Analitycy nie chcą mówić o końcu laptopów, porównując je do komputerów stacjonarnych, które musiały zadowolić się znacznie mniejszym udziałem w rynku, kiedy komputery przenośne stały się dostępne za lepszą cenę i z konkurencyjnymi parametrami.

Laptopy nadal posiadają ważną przewagę – są wyposażone w klawiaturę. Dopóki interfejs tabletów nie stanie się podobnie funkcjonalny, komputery będą trzymać się mocno. Lecz nie tak mocno, jak niegdyś. [Jesus Diaz/giz, Fortune]

podobne treści

  • janwar

    Jak Amerykanie są niedorozwinięci i chcą kupować ten kaleki produkt, to proszę bardzo, na zdrowie. Ja wolę swojego R580 bez jabłka na obudowie.