grynewsWiadomość główna

Konami wypuściło demo Pro Evolution Soccer 2013

Już jesienią tego roku będziemy świadkami kolejnej odsłony wojny o tytuł najlepszej piłkarskiej gry świata, w której od lat uczestniczą absolutnie bezkonkurencyjne na rynku  – FIFA i Pro Evolution Soccer (dając swoim wiernym fanom całkiem niezły pretekst do obrzucenia błotem miłośników rywali). Trzeba przyznać, że ostatnio, ku rozpaczy Konami, górą była raczej kopanka ze stajni EA (tak mniej więcej od 2007-2008 roku). Pora na kolejny rozdział tej odwiecznej bitwy – japoński producent właśnie wypuścił w odmęty sieci pierwsze demo najnowszej odsłony swego Pro Evolution Soccer 2013.

Póki co, wersję demonstracyjną nowego PESa z internetu mogą pobierać (przynajmniej oficjalnymi drogami) na PC-ty, konsole PlayStation 3 i Xbox 360 wyłącznie mieszkańcy Europy (w wypadku tej ostatniej – do 31 lipca demo nowego PES’a ściągać mogą wyłącznie posiadacze złotych kont Xbox Live). Co do samej gry – oczywiście natrafimy w niej na kilka szumnie zapowiadanych przez Konami nowości – w tym m.in. „rewolucyjny” system Player ID (tłumacząc na ludzki – wierne odwzorowanie ruchów i zachowań poszczególnych piłkarzy), usprawnioną (jak co roku, niby) sztuczną inteligencję zawodników oraz możliwość przejęcia absolutnie pełnej kontroli nad poczynaniami całego zespołu lub pojedynczych graczy (360-stopniowy drybling, manualne podania oraz strzały).

Jak to wszystko ma się do rzeczywistości? Tak sobie. Trzeba uczciwie powiedzieć, że na pierwszy rzut oka większości z zapowiadanych przez Konami zmian po prostu nie widać (albo nie w takim stopniu, jak można by tego oczekiwać). O manualnej kontroli bez pada można zapomnieć (a i z nim różnie z nią bywa), sztuczna inteligencja piłkarzy nadal pozostawia wiele do życzenia, a system Player ID nie jest w sumie na tyle olbrzymi i wspaniały, by zachęcić kogoś do kupna gry. Jeśli ktoś spodziewał się rewolucji – z całą pewnością się zawiedzie (przynajmniej na razie – na kilka dni przed premierą ostatecznej wersji gry ukaże się kolejne, tym razem w stu procentach dopracowane demo. Poprzednio – wersje demonstracyjne mocno się różniły). Pokrótce podsumowując,  gra wygląda troszkę jak dopieszczona wersja poprzedniej odsłony Pro Evolution Soccer – 2012. Na plus na pewno należy ocenić poprawioną grę bramkarzy i niezwykle „miodne” (choć chyba trochę za mocne) strzały. A jak wasze pierwsze wrażenia?

Demo PES’a 2013 można pobrać stąd.

[konami]

podobne treści