internetnews

Komunikator Tlen odchodzi na emeryturę

Starsi czytelnicy z pewnością pamiętają jeszcze komunikator Tlen, który jeszcze dziesięć lat temu był jednym ze znaków rozpoznawczych „polskiego Internetu”. Dziś ostatecznie zakończył on swój żywot.

Tradycyjne komunikatory internetowe od dłuższego czasu wypierane są z rynku, głównie przez portale społecznościowe. Ale kiedyś cieszyły się one dużą popularnością. Tak jak komunikator Tlen, który został dziś ostatecznie wyłączony.

Jego historia zaczęła się w październiku 2001 roku, kiedy został on uruchomiony jako dodatek do poczty O2. Program był cały czas rozwijany, by w końcu przekształcić się w samodzielny komunikator, który na polskim rynku konkurował o palmę pierwszeństwa ze słynnym Gadu-Gadu. Chętnie korzystały z niego osoby, które od komunikatora oczekiwały „czegoś więcej”, ponieważ Tlen obsługiwał też inne protokoły komunikacyjne, takie jak Jabber, Gadu Gadu czy zmodyfikowany XMPP, a komunikacja odbywała się przy pomocy szyfrowania algorytmem AES. Z czasem pojawiła się też możliwość wysyłania SMS-ów, funkcja chatu grupowego czy wideokonferencji.

To jednak nie wystarczyło, by utrzymać przy sobie użytkowników w czasach serwisów społecznościowych. O2 ostatecznie przestało rozwijać komunikator Tlen pięć lat temu. Z czasem instalator komunikatora zniknął też z serwerów twórców, a dziś ostatecznie wyłączono protokół komunikacyjny wykorzystywany przez program.

Wyłączenie protokołu Tlenu oznacza, że nie będzie można już korzystać z programu przy pomocy tego właśnie protokołu. Programu nadal będzie można używać jako klienta zewnętrznych sieci, ale należy pamiętać, że od dawna nie jest on już wspierany.

podobne treści