fotonews

Kompaktowy profesjonalista

Samsung zaprezentował aparat kompaktowy z wymienną optyką – Samsung NX100, który jako pierwszy na świecie wyposażono w innowacyjny obiektyw i-Function. To rozwiązanie diametralnie zmienia sposób robienia zdjęć – od teraz użytkownik może dokonać wyboru optymalnych ustawień bez konieczności odrywania dłoni od obiektywu. Co więcej, aparat jest kompatybilny z bogatą linią obiektywów i akcesoriów firmy Samsung. Doskonałą jakość obrazu zapewnia matryca APS-C. Model NX100 może się również pochwalić jednym z najszybszych na rynku autofocusem, a czułość ISO została rozszerzona do maksymalnego poziomu 6400 dla fotografowania ruchu. Całość dopełnia duży 3-calowy wyświetlacz zewnętrzny.

Aparat Samsung NX100 jest kolejnym elementem systemu NX, następcą udanego modelu NX10, pierwszego kompaktowego aparatu Samsung z wymienną optyką. NX10 był również pierwszym na świecie aparatem bez lustra z rewolucyjną matrycą APS-C. Najnowszą fotograficzną propozycję firmy Samsung wyposażono zarówno w zastosowaną w NX10 matrycę APS-C, jak i duży, zewnętrzny 3-calowy wyświetlacz AMOLED. Korpus aparatu jest nie tylko smukły i gładki, ale również stylowy. Natomiast intuicyjny obiektyw i-Function pozwala na zmianę ustawień aparatu jednym ruchem ręki. Możliwości aparatu NX100 można zobaczyć tutaj
„Chcemy, żeby nasze rozwiązania z kategorii kompaktowych aparatów z wymiennymi obiektywami – podobnie jak te z segmentu DualView – wyznaczały trend rozwoju i stały się najważniejszymi oraz najpopularniejszymi produktami w tym segmencie rynku. Wierzymy głęboko, że dzięki zaawansowanym możliwościom NX100 osiągniemy ten cel” – mówi Robert Staniszewski, Business Development Manager, Samsung Electronics Polska. 
 
Obiektyw i-Function

Obiektyw i-Function, w przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań, pozwala na kontrolę ustawień obrazu z poziomu pierścienia obiektywu. Aparat umożliwia zapisanie spersonalizowanego zestawu parametrów przypisanych konkretnemu rodzajowi obiektywu. Wygodnie umiejscowiony przycisk i-Function umożliwia szybki dostęp do ustawień ręcznych, a pierścień ostrości pozwala zmienić poszczególne parametry. 

Podczas korzystania z aparatu fotograficznego w sposób naturalny umieszczamy lewą dłoń na obiektywie. Nowy system kontroli ustawień i-Function, dostępnych w obiektywie, sprawia, że jednym ruchem dłoni możemy dostosować funkcje do naszych potrzeb. Dzięki temu możemy sprawnie i szybko przełączyć się między ustawieniami czasu naświetlania, przysłony, korekty ekspozycji, balansu bieli i czułości ISO. Aparat zapewnia szybszą i prostszą konfigurację nawet podczas robienia zdjęć. 
Na każdym z obiektywów umieszczono zestaw ikon ilustrujących główne zastosowanie. Jest to szczególnie pomocne dla tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z fotografią. Dodatkowo aparat automatycznie wyświetla ustawienia dostosowane do danego typu używanego obiektywu – na przykład podczas korzystania z obiektywu krajobrazowego aparat sam wyświetli tryb krajobrazu. Dzięki trybowi Priorytet Obiektywu proces wymiany obiektywu staje się jeszcze łatwiejszy i bardziej intuicyjny. Kiedy użytkownik zmieni obiektyw na specjalistyczny np. „pancake”, aparat rozpozna jego typ i automatycznie skonfiguruje najbardziej optymalne ustawienia. Ta funkcja będzie również kompatybilna z nowymi obiektywami Samsung, dostępnymi już wkrótce. 
#!#photo2#!#

Inteligentne Filtry i komentarz dźwiękowy

Innowacyjność modelu NX100 nie ogranicza się jednak wyłącznie do obiektywu. Aparat wyposażono m.in. w funkcję „Inteligentne Filtry”. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy zyskują możliwość zastosowania aż siedmiu różnych efektów obrazu w trybie odtwarzania m.in.: winieta, rybie oko czy miniatura. Fotograficzne funkcjonalności uzupełnia możliwość nagrywania wideo w formacie HD 720P. Aparat zapewnia również dostęp do trybu Komentarz dźwiękowy, który pozwala na nagrywanie dźwięku i zilustrowanie zdjęć dodatkowymi efektami audio. Dla idealnej jakości zdjęć w NX100 zastosowano opcję ultradźwiękowego systemu usuwania kurzu – przed wykonaniem zdjęcia z matrycy usuwane są wszelkie zanieczyszczenia. 

#!#photo3#!#

Obiektywy i akcesoria

Uzupełnieniem modelu NX100 będzie system nowoczesnych obiektywów i akcesoriów. W dniu premiery w ofercie Samsung znajdzie się kompaktowy obiektyw zoom o zakresie 20-50mm. Następnie wprowadzony zostanie lekki i mały szerokokątny obiektyw typu „pancake” 20mm. Dwa dodatkowe specjalistyczne obiektywy będą dostępne w pierwszej połowie 2011 r. – 60-milimetrowy obiektyw makro oraz obiektyw Super Zoom o zakresie 18-200mm. Kolejne trzy zostaną zaprezentowane na rynku w drugiej połowie 2011 roku. Będą to obiektywy o ogniskowych 16mm, 85mm oraz zoom o zakresie 16-80mm. W sprzedaży pojawią się również akcesoria m.in.: wizjer elektroniczny, lampa błyskowa i odbiornik GPS, który pozwoli na rejestrację dokładnego położenia geograficznego.

Aparat Samsung NX100 będzie dostępny w Polsce w październiku 2010 r. 

podobne treści

 • KuglarzSnow

  wymyślanie „bajerów” tylko i wyłącznie

  Ja czekam na moment, w którym producenci przedstawią jakąś rewolucyjną pod względem jakości matrycę, która będzie rewolucyjna nie tylko z nazwy. Tyle w temacie

 • marko57

  Mam od 2 miesięcy model NX10.Dla mnie REWELKA.Pozdrawiam marko4857

 • baba

  ta bogata linia obiektywów i akcesoriów to 3 obiektywy i 3 akcesoria?

 • zuza

  „Co więcej, aparat jest kompatybilny z bogatą linią obiektywów i akcesoriów firmy Samsung.” Powinno chyba być, będzie kompatybilny, jak tylko linia obiektywów i akcesoriów stanie się bogata.

 • wuja

  ” …z rewolucyjną matrycą APS-C…” – na czym polega jej rewolucyjność? Przecież to po prostu oznacza wielkość matrycy (nie jej rozdzielczość) i nie ma w tym NIC rewolucyjnego …

 • Dawid Krysiak

  szkoda że nie skorzystali z k-mount – w końcu podpisali z Pentaksem stosowne umowy, mogliby zaszaleć :D